Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, XI.64
source date: [1179 February 3] [Nonantola (Modena)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Ihesu Christi. Anno ab incarnatione eiusdem millesimo centesimo septuagesimo nono, Indictione duodecima, tercio die intrante mense Februarii, regnante Frederico imperatore anno imperii eius XXIIII. Et ideo in dei nomine ego Donnus Bonifacius venerabilis monasterii Sancti Silvestri siti Nonantule abbas una per consilium et consensum suorum fratrum monachorum eiusdem monasterii per cartulam precharia atque emphiteoticarii iuris nomine concedo tibi Zambono Bolgarello filio qu. Petri de Bulgarello de curte Runcalii, et in filiis et nepotibus tuis legitimis masculini, qui de legitimo matrimonio nati ut procreati fiunt usque interam sanatione expleta. Et si masculinea linea tibi desierit, tibi concedo in filiabus et nepotibus legitimis usque interam sanatione expleta, nominative unam peciam terre in eadem curte runcalii infra istos videlicet fines […] a meridie plebis sancti Silvestri de runcaliis. A septentrionem subiacet via que pecia est staria septem infra iadictos fines […] predictis precaris et iuris filiis et nepotibus legitimis et infiliabus et nepotibus to […] dicta iram. Ut superit ad habendum tenendum et possidendu fruendi […] meliorandum. Seu superioribus et inferioribus, seu ingressibus et accessionibus. Et no habeatis potestate vendendi, donandi, neglegandi. Commutandi incapacitas n[…] neg. insuis. Si habeatis licenciam libellu concedendi inminop[…]. Personis secundum tenore huius precarie et que sint deditis predicte ecclesie. Et post obitum tuorum quando domino placuit, tunc predicte res ad predictum monasterum cuius est potestas. Et omni anno in mense marcii pensio nostri nomine duos denarios imperiales bonos et expedibiles et pro trium curentes monachi, fratribus et successoribus aut nostro nuntio in castro nonantule dare debeati pena L soldos imperialium ab utruque parte permissa parti fide suant. Et post pena soluta, hic precariat insua permaneat firmitate. Hoc actum fuit Nonantule feliciter […]. + Ego Bonifacius abbas immeritus mm. ss., + Ego frater Albertus priore subrispsi, Ego frater Ieronimo manu mea subscripsi, Ego frater Guidi manu mea subscripsi, Ego Franciscus manu mea subscripsi. Et rogaverunt supradicti contrahentes. Omnes ibi adstantes. Hunc rei esse testes. Quorum nomina fuit hoc. Testes esse Ansossio de Falsabrina, Oderico Beroinus, Guiducius, Malaguisca, Pizo de Runcalii. Et ego Rogerius Frederici imperatoris tabellius consensus et voluntate supradicti contrahentes actum conventu fuit.

Tiraboschi, n. 347

Tiraboschi 1785