Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, XI.67
source date: [1179 April 26]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Alexander Episcopus Servus Servorum Dei dilectis filiis Albertus Abbati et fratribus et universo Clero et populo Nonantulano salutem et Apostolicam benedictionem. Comperto ex relatione Alb. B. et M. nunciorum vestrorum, quod frater noster Mutinen. Episcopus se iactaverit a nobis privilegium impetrasse, propter quod Monasterii vestri dignitas vel libertas diminueretur, mirati sumus pariter et turbati nec umquam credere potuimus, quod Episcopus hoc attentasset. Cum enim Monasterium vestrum ad ius et proprietatem B. Petri et provisionem pariter et tutelam nostram nullo mediante pertineat, numquam in mente nostra descendit, nec Domino volente descendet, quod iura et libertares ipsius Monasterii quomodolibet diminuere debeamus. Quin potius scire vos volumus, quod cum idem Episcopus vehementer instaret, ut antiquum privilegium cuiusdam antecessoris nostri innovaremus, illud, quia in eo libertati Monasterii vestri derogabatur , noluimus aliquatenus renovare. Sic absque innovatione privilegii a nobis recessit. Monemus itaque Universitatem vestram atque mandamus, quatenus predictum Monasterium in antiquo statu et proprio robore conservetis, et iura ipsius manutenere propensius et sovere curetis ita, quod ex hoc in conspectu Dei et oculis hominum laudem et gloriam invenire possitis Dat. Vcrul. VI. Kal. Madii

Tiraboschi, n. 348

Tiraboschi 1785

Il breve è indirizzato all'abate Alberto II ma si tratta probabilmente di un errore (si veda Tiraboschi 1785, p. 304). Il vero destinatario è l'abate Bonifacio, succeduto ad Alberto almeno dal febbraio dello stesso anno.