Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 34
source date: [982 November] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps per rogum Gariperti castaldei dilecti nostri concedimus in monasterio Sancti Benedicti maiori, ubi nunc Dei fabente domnus Aligernus abbas et spiritualis pater noster praesse bidetur, aqua quae dicitur Anclena, incipiente de ipsu poritu quae vocatur Lapillusu et qualiter vadit et ungit se in alia aqua que dicitur Aucla, nec non et alii aqua quae nominatur fossatu de Ortellu qualiter exiit de ipsi canali et badit et iungit secum praedicta aqua de eadem Anclena, simul et alias aqua quae dicitur Bareca, quae est inter praedictam aqua de eadem Anclena, et iam dicto fossatu et iungit se haec aqua cum iam dicta aqua quae exitit de praedicto fossatu. Haec autem iam phata aquis cum ripis suis ex utraque parte positae et cum albeis et viis suis ibidem intrandi et exiendi, ibique in predicto monasterio concessimus habendi ac possidendi, atque piscandi vel aucellandi, et faciendi ibi omnia quae pars iamphati monasterii et eius rectoribus placuerit et iusserit, absque contrarietate cuiuscumque persona hominis, ut perpetuis temporibus predicto monasterio habeant et possideant, neminem suis abbatibus et rectoribus in aliquo contraria ingerente. Quod si quispiam hanc nostram concessionem in quomodocumque violare presumpserit, sciat se in praefato sancto monasterio et eius abbatibus atque rectoribus compositurus auri optimi libras quinque, et haec concessio de quibus continet firma et stabilis maneat semper. Scripsi ego Petrus notarius ex iussione supradicta potestatis in anno quartodecimo principatus eius, mense novembrio, indictione undecima. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1734: 84; Leccisotti 1965: 117-118, n. 34; Voigt 1902: 69, n. 182.