Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIV, n. 8
source date: [1017 May 9] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine summae et individuae Trinitatis. Paldolfus et Paldolfus fratres divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet, quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas, quia Grimoaldus comes dilectus parens noster obsecravit nostras excellentias, quatenus concederemus in monasterio Sancti Benedicti sito in monte Casino videlicet castrum et oppidum quod nominatur Vicum Alvum cum terris cultis et incultis, planis et montibus, per finis et indicationibus sicut inferius declaramus. De quibus petiit a nostras excellentiaas ut firmitatis apices in ipso sancto cenobio exinde fieri iuberemus. Cuius petitioni ab Domini amorem libenter assensum praebentes, hos firmitatis apices in ipso sancto coenobio exinde fieri iussimus per quosomnino sancimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus concedimus in praefato sancto monasterio beatissimi confessoris Christi Benedicti sito in praefato monte et castro Casini, in quo coenobio Deo protegente domnus Atenolfus germanus et confratruus noster abbas praesse videtur, hoc est ipsum praedictum castrum et oppidom quod nominatur Vicum Alvum, cum terris cultis et incultis, planis et montibus, per has itaque finis: prima fine ipsu colle qui nominatur de Brocco et quomodo vadit ad ecclesiam Sancti Viti, et exinde quomodo vadit in rivio qui nominatur Carnellu, et ab eodem riviu quomodo vadis in plescu qui dicitur de Dominicu, et exinde quomodo vadit in Caprarica, et ab eodem loco Caprarica quomodo vadit in fossa Majore, et exinde quomodo revolvet ipse monte de Alveto in ipsa civitas, et quomodo descendit in locum qui dicitur fossa de Gise, et ab eodem loco quomodo descendit in ipsa castelluczu, et exinde quomodo vadit in ipsa piscarola beccla, et ab ipsa piscarola quomodo vadit per rivu Nigru , et per ipsum riviu quomodo vadit ad ipsum Roboricciu, et exinde quomodo vadit in ipsu Pinu, et exinde quomodo vadit ad ecclesiam Sancti Martini, et quomodo vadit in ipsu Pinu, et exinde quomodo vadit in riviu de Sclavi, et quomodo vadit ipse riviu in flumine qui dicitur Carnellu, et ab ipso Carnello quomodo vadit in predicto colle qui nominature de Brocco, qua est prima finis ipsum namque praedictum castrum et oppidum quod nominatur Vicum Alvum, una cum omnibus terris cultis et incultis, planis et montibus, silvis et paludibus, aquis et aquarum cursibus, clausuris et piscationibus, molendinis et ceteris omnibus edificiis, omnia et in omnibus quaeque infra praedictus finis concluditur una cum omnibus hominibus infra praedictus finis habitantibus, et omnibus ecclesiis infra praedictus finis constructis cum omnibus pertinentiis ipsarum ecclesiarum, omnia et in omnibus ut praediximus in integrum illud in ipso praenominato sancto monasterio funditus concessimus ad habendum et possidendum, ea scilicet ratione omnia et in omnibus quae et qualiter supra legitur et partibus reipublicae pertinet in praefato sancto monasterio Sanctissimi confessoris Christi Benedicti in praefato monte et castro Casini per omnia concessimus ad possessionem praefati sancti monasterii et praedicti domni Atenolfi venerabilis abbati germani et confratrui nostri, et aliorum abbatum successorumque eius, qui in praefato sancto monasterio beatissimi Benedicti praesse videntur ad habendum et possidendum, et legibus faciendum exinde omnia quae ad partem praefati sancti monasterii et de eius abbatibus atque rectoribus placuerit absque contrarietate comitum, castaldeorum, iudicibus vel sculdahiis, vel cuiuscumque personae hominis contradictione, vel inquietudine, sed perpetualiter omnia et in omnibus ut supra scipta sunt sint in potestate et possessione praefati sancti monasterii et de eius abbatibus, et partibus omni tempore nemine exinde ad partem sancti monasterii vel ad eius abbatibus vel rectoribus aliquo modo in aliquo contraria faciente. Quod si quispiam hanc nostram concessionem in quomodocumque violare presumpserit, sciat se ad partem prephati sancti monasterii et ad eius abbatibus atque rectoribus compositurus auri libras centum. Et haec nostra concessio de quibus continet firma permaneat in perpetuum. Ut autem haec nostra concessio verius observetur, manu propria scripsi et ex anulis nostris subter iussimus sigillari. (M) Signum domni Pandolfi excellentissimi principis. Adeodatus clerice et scriba ex iussione supradictarum gloriosarum potestatum scripsi. Data septimo idus Magii anno secundo principatus domni Paldolfi et undecimo anno principatus domni Paldolfi gloriosorum principum ac fratrum, indictione quintadecima. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1734: 106-107; Leccisotti 1965: 126, n. 8; Voigt 1902: 71, n. 215.