Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIV, n. 27
source date: [961 July 11] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi dei aeterni. Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Langovardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum praesentium scilicet ac futurorum solertia, quia Atenolfus et Landolfus et Landenolfus castaldeis dilectis fratribus nostris nostram obsecraverunt excellentiam, quatenus ob amore omnipotentis Dei et animae nostrae salvatione concederemus in monasterio quae est ecclesia vocabulo domini Salvatori constructa in finibus Tianense in monte qui dicitur Cucuruzu a Galdonem presbyterum, qui nunc in eodem monasterio abbas esse videtur, terra et aqua pertinentes sacri nostri palatii, quae esse videtur in locis ubi dicitur Garilianu, et ubi nomen Baloneu qui esse videtur in castaldato Suessano, qualiter inferius declaramus, de quibus petierunt a nostra excellentia hos firmitatis apices in eodem sancto monasterio exinde fieri iuveremus. Cuius petitionem exaudientes hos firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus pro amore omnipotenti Dei et animae nostrae salute concedimus in supradicto monasterio vocavulo domini salvatoris omnia quae et quantum sacti nostro palatio pertinuit aut pertinent vel pertinente fuerit de iam dicta terra et aqua, quae esse videtur in praedicto castaldato Suessano in locis ubi dicitur Gariliano, ubi nomen Baloneu ipsa terra quae est limata, qui habet fines de unum latu bia publica, et alio latere fine flubio qui dicitur Pretosu, ubi est ipsa griptola qui dicitur Allutendi, aliu capu fine ipsu fossato qui decernit inter haec terra et terra praedicti Galdoni presbyteri et abbatis. Quam et concedimus in supradicto sancto monasterio omnem partem et pertinentiam, quae et quantum sacri nostri palatio pertinuit, aut pertinet vel pertinentes fuerit de integre ipse terrae, quae et quante in praedictis locis praedictus Galdo presbyter et abbas paratas et conquisitas abent. Nec non et concedimus praedicto sancto monasterio aquam et albeum et ripis ex utraque parte de ipso fluvio qui dicitur Traiectus, ubi molina et clausurias, et piscarias, et omnes operationes quae necesse fuerint ad pars iam dicti monasterii ibidem facere, et habere debeant semper pars eiusdem monasterii et eiusque abbatibus et rectoribus absque contrarietate sacti nostri palatii, hoc est a fine de iam dictu ribu qui dicitur Pretusu, et usque in fine de ipsu alvi ribu quae dicitur Bibo, ubi sunt ipse pretae ertae in ea videlicet ratione ea omnia in supradicto sancto monasterio concessimus, ut amodo et semper pars superius dicti monasterii et eiusque abbatibus et rectoribus habeant et possideant omnia supradicta et faciant exinde iuxta legem omnia quae voluerint, ita ut a nullis ex nostris comitibus castaldis, iudicibus, vel sculdais abeat de omnia supradicta pars ipsius monasterii et eiusque abbatibus et rectoribus qualemcumque molestiam aut contrarietatem, set perpetuis temporibus habeant et possideant ea omnia, quae superius legitur in nullo in eodem sancto monasterio in aliquo contraria ingerente. Ut autem haec nostrae concessio verius obserbetur manu propria scripsimus et ex anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum domni Paldolfi et signum domni Landolfi gloriosis principibus. (M) (SI) Petrus notarius ex iussione supradictorum potestatis scripsi. Data quinto idus iulii, anno octabo decimo principatus domini Paldolfi et anno tertio principatus domni Landolfi indictione quarta. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1733: 307-308 (date: 971); Leccisotti 1965: 134, n. 27; Voigt 1902: 67, n. 151.