Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 12
source date: [1012 January 29] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Paldolfus et Paldolfus divina ordinante providentia Langovardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favent. Quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas, quemadmodum Atenolfus venerabilis abbas monasterii Sancti Benedicti suus in castro Casini montis dilecti filii, seu confrater noster expetivit nostram excellentiam per Landolfum comitem dilectum confratrum seu compatruelem nostrum, ut ob amorem omnipotentis Dei concederemus et confirmaremus iam dicto monasterio Sancti Benedicti, in quo ipse praephatus domnus Atenolfus abbas praeesse videtur, omne illa preceptora quod in eodem monasterio concessa sunt, sive ab imperatoribus seu a regibus vel a principibus antecessoribus nostris, cum omnia quae et qualiter in ipsa preceptora scripta reperintuur. Quam et concederemus in eodem monasterium Sancti Benedicti aliquantum de terra et presa intus hanc nostram Capuanam civitatem propinquo porta huius praedicte civitatis quae dicitur Sancti Angeli, per finis et indicationibus sicut inferius declaramus. Simulque et aliquam partem de duo plateae huius praedictae nostra civitatis, quae sunt plateae ipsa coniunctae cum partes de claustra coenobii Sancti Benedicti de intus hanc nostram predictam civitate, de quibus petiit a nostra excellentia, ut firmitatis apices in praefatum monasterium de cuncta ut superius praelegitur firmitatis apices fieri iuberemus, cuius petitioni ob Dei amore libenter assensum prebentes hos firmitatis apices in prephatum monasterium fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum et secure possidendum pars prephati monasterii concedimus et confirmamus in prephatum Sancti Benedicti monasterium omne illa preceptora, quod ibidem concessa sunt sive ab imperatoribus seu a regibus vel a principibus nostris antecessoribus, tam de terris cultis vel incultis, planis quam et de montibus , aquis, et cursibus aquarum, ripis, et alveis, homines, et dationes eorum omnia, et in omnibus quodcumque, et quomodocumque in ipsa preceptora scripta repperiuntur totum, et per omnia in eodem sanctum monasterium concessimus et confirmavimus, quam et concedimus et confirmamus in iamphatum monasterium Sancti Benedicti ipsa praedicta terra, et presa quae est intus hanc praedictam nostram Capuanam civitatem, propinquo praedicta porta huius civitatis qua dicitur Sancti Angeli, quae est terra et presa ipsa coniuncta ab uno latere cum murum hiuis praedictae civitatis, alio latere tenet in platea publici huius praedictae civitatis, haec autem terra et presa in iam dictum monasterium, sic integra concessimus et confirmavimus quemadmodum illa modo tenet et dominat pars prephati monasterii, simulque et concedimus in eodem sanctum cȩnovium ipsum predictum murum huius civitatis in quo coniuncta est ipsa praedicta terra et presa, ut licentiam et potestatem habeat pars prephati monasterii facere et habere omnem edificium, quod voluerit in iam dicta terra et presa, et coniungere in predictum murum huius civitatis omnem edificium quod pars praephati coenovii voluerit omni tempore absque lesione de ipsum predicutm murum huius civitatis […] Concedimus in eodem sancto coenovium ipsa predicta platea publici huius civitatis, quae adiacet infra predicta terra, quae superius praediximus, et parietem, qui est de claustra praephati coenovii incipiente a porta praephati coenovii, et usque ad terra et presa de heredes quod Landelfridus, ut licentiam et potestatem habeat pars praephati monasterii in quantum praediximus de praedicta platea facere, revolvere arcora super iam dicta platea, et coniungere cum predicta terra et presa, et usque ad predictum murum huius civitatis, qualiter ad pars prephati monasterii placuerit, et super predicta platea facere omnem edificium quodcumque pars praephati monasterii voluerit. Ita tamen ut sub ipsa arcora et edificium quod ibi construxerit bene valeat omni tempore transire carra carecata, sive de fenum, sive de ligna , vel de alia omni re sicut consuetudo est in hac praedicta nostra civitate. Nec non et concedimus in eodem sanctum coenovium de ipsa alia platea maiore publici, quae est Silice huius praedictae civitatis pedes sex in latitudine, et in longitudine quantum est a cantone de pariete, qui est de claustra praephati coenovii, et usque ad casa fabricata de filii quod Iaquinti, et coniuncti cum praedicta parietem iamphati coenovii, et ad mensura de pede de manu Landoni seniori castaldei mensurati ipsi predicti sex pedes in latitudine es praedicta platea maiore quae est Silice, ad faciendum ibidem infra predictum finis omne edificium quodumque pars prephati monasterii voluerit omni tempore, itant si pars praephati monasterii voluerit incidere iam dictum parietem, qui est iuxta praephatam plateam quae est Silicae, licentiam et potestatem habeat illud incidere ubicumque infra predictu finis voluerit, et facere ibi regias et introitus ad intrandum, et exiendum in iam dicta claustra praephati cenovii cum carra et cum omnia quodcumque pars praephati monasterii voluerit et in predictis sex pedibus de eadem platea facere omnem aedificium quod pars praephati monasterii voluerit facere et habere ibidem omni tempore. Ea scilicet ratione omnia, quae et qualiter superius legitur, et partibus reipublice pertinet ob Dei amorem in praephatum monasterium Sancti Benedicti illud concessimus et confirmavimus ad possessiones praephati monasterii et de eius abbatibus, et rectoribus ad habendum, et possidendum, et iucta legem omnia facendi exinde quod pars praephati monasterii voluerit, absque contrarietate comitis, castaldeis, iudicis vel sculdahis, vel cuiuscumque persona hominis contradictione vel inquietudine nemine excuncta quae prelegitur ad partem praephati monasterii in aliquo contraria faciente. Quod si quis hanc nostram concessionem in quomodocumque violare praesumpserit, sciat se ad partem prephati monasterii compositurus auri libras centus, et haec nostra concessio de quibus continet firma permaneat in perpetuum. Ut autem haec nostra concessio pleniorem in Dei nomine optineat vigorem nostris propriis manibus scripsimus et ex anulis nostris supter iussimus sigillari. Signum domni Paldolfi senioris principis (M). Signum domni Paldolfi iunioris principis (M). Adeodatus clerice et scriba ex iussione supradictarum gloriosae potestatis scribsi. Data quarto kalendas februarii anno tricesimo primo principatus domni Paldolfi senioris principis Beneventani et Capuae quarto et sexto anno principatus domni Paldolfi iunioris principis, indictione decima. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1734: 104-105; Leccisotti 1965: 37, n. 12; Voigt 1902: 71, n. 211