Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 31
source date: [1004 February 20] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Landolfus divina ordinante providentia Langovardorum gentis princeps. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas, quia Sichelgaita venerabilis abbatissa monasterii puellarum vocabulo Sanctae Dei genitricis Mariae, quae nominatur ad Cingla nostram obsecravit excellentiam, ut ob amore omnipotentis Dei concederemus et confirmaremus in predictum monasterium, in qua nunc illa preest, omni precepta que in eodem monasterium concess atque firmata sunt, sive ab imperatoribus, seu regibus, vel a ducibus, vel principibus cum omni continentia quae continunt, et omnes scriptiones et moniminas eidem monasterii pertinentes et cum omnia quae contininent, ut quemammodum ibi prelegitur, ita in omnibus nos in prephatum monasterium confirmaremus. De quibus petiit a nostra excellentia per Landolfum comitem dilectum parentem nostrum, ut firmitatis apices prephati monasterii exinde fieri iuberemus, cui pettitioni libenter assensum prebentes, hos firmitatis apices prephati monasterii fieri iussimus exinde, per quos omnino sanctimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus concedimus, atque confirmamus in prephatum monasterium omne praecepta quae ei ab imperatoribus, vel a ducibus, seu regibus, vel principatibus concessa, atque firmata sunt, una cum cunctis scriptionibus, et moniminas prephati monasterii pertinentes, un quemammodum in ipsa precepta continet, et in ipsis scriptionibus, et monimina scriptum repperitur, et prelegitur ita in omnibus inviolabiliter maneant in ipsum prephatum monasterium in isa ratione, quae in ipsis prelegitur concessum atque firmatum. Ea scilicet ratione omnia prescripta precepta et scriptionibus et moniminas cum omnia quae in ipsis legitur et cum omni continentia, que continunt in eodem prephatum monasterium concessimus, atque confirmavimus ad possessionem prephati monasterii ad habendum et possidendum, et faciendum pars prephati monasterii legaliter omnia, quae ei placuerit absque contrarietate comitis, castaldeis, iudicis, vel sculdhais, aut cuiuscumque persona hominis contradictione, vel inquietudine, set perpetualiter ipse prephato monasterio firmiter illut habeat nemine ei exinde in aliquo contraria ingerente. Quod si quispiam hanc nostram concessionem in quomodocumque violare praesumpserit, sciat se ad partem prephati monasterii compositurus auri libras centum, et haec nostra concessio in omnibus quae continet firma permaneat in perpetuum. Ut autem haec nostra concessio verius observetur manu propria scripsimus et ex anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum domni Landolfi excellentissimi principis (M). Adeodatus clerice et scriba ex iussione supradictae gloriosae potestati scripsi. Data undecimo kalendas mariti, anno quinto principatu domni Landolfi gloriosi principis, indictione secunda. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1733: 32; Leccisotti 1965: 45, n. 31; Voigt 1902: 70, n. 210.