Montecassino, Archivio Abbaziale, aula II, capsa X, n. 10
source date: [1032 April 12] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Paldolfus et Paldolfus pater et filius divina favente clementia gentis Langovardorum principes. Cum principalis excellentia dilecti petenti clementer digne tribuuntur, qua propter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas, quia Adenolfus comes filii quondam Adenolfi comitis, et Iohannes comes filius quondam Landolfi comitis, et Petrus comes filius quondam Landoni comitis, et Adenolfus comes filius quondam Landoni comitis, qui clamabatur Caputo. Dilectis nostris parentibus et qui sunt Aquinensis comitibus obsecraverunt nostram clementiam, quatenus ob amore Dei omnipotentis et animarum nostrarum mercedis per nostrum roboreum praeceptum concederemus atque confirmaremus in coenobio Beati Benedicti confessoris Christi situs in monte castro Casino, ubi vir venerabilis Theobaldus nomine abbas esse videtur, integris omnibus terris cultis et incultis , montibus et collibus, platiebus, aquis, aquarumque decursibus , silvis ac paludibus per subscriptas indicatas fines de quibus petierunt a nostris excellenciis, ut firmitatis apices in eodem sancto coenobio exinde fieri iuveremus, per quos omnino sancimus et perpetualiter abendum nostris ac futuris temporibus ob amore Dei omnipotentis eiusque confessoris beati Benedicti atque animarum nostrarum mercedis, per hoc nostrum roboreum praeceptum concedimus et confirmamus in ipso praefato sancto et venerabili monasterio beati Benedicti confessoris Christi situs in monte castro Casino infra subscripte fines, in qua monte suprascripto castro Casino esse videtur. Idest integris omnibus terris ipsis cultis et incultis, montibus et collibus, atque planitiebus, aquis, aquarumque decursibus, sylvis, hac paludibus per has fines, sicut incipit ab ipso Carnello, et ascendit per aquam quae dicitur Bantra, usque in rivo Sicco, et ascendit per eodem rivo usque in furcam Sancti Martini, et inde ascendit per ipse serre, et vadit in monte qui dicitur Cisino, et quomodo vadit in pesclu qui vocatur Corvaru, et quomodo vadit per ipse serre, et pervenit ad furcam quae vocatur Pubplo, et directum vadit ad lacum qui vocatur Viticusum , et inde vadit at Aquam Fundatam, et ascendit inde in ipsum montem qui vocatur de Sile, et quomodo vadit in capite de aqua qua vocatur Rapidu, et quomodo ascendit in montem qua vocatur Cavallu, et vadit directum in montem qua vocatur Rendenaria maior et inde per serras montium, et pervenit ad Rendenaria minor, et quomodo vadit directum per pedes montium qui vocatur Freselona, et vadit in aque que vocatur Melarino, et quomodo salit directum in montem qui nominatur Terre Albe, et quomodo vadit per serras montium, et pervenit in montem qui vocatur Vallelucis, et quomodo vadit per ipsas serras montium et descendit ad Petram Scriptam, et inde ascendit ad serra montis qui dicitur Ordicosa, et quomodo vadit per serras montium, et pervenit at pesclora qui dicitur Falconari, et quomodo vadit per duos montes ex quibus unus vocatur Spinacius et alter Porcacius, et inde ascendit ad cristas montis qui vocatur Caira, et pervenit ipse petre super aqua Vivola, et ascendit ad collem qui vocatur Gimburuti, et quomodo descendit in Quirquintulum, et descendit in fossatum iuxta Sanctum Damasum, et vadit directum in Silice in locum qui dicitur Arcu de Giczuli, et qualiter pergit ad lacum qui dicitur Radeprandi, et qualiter vadit in Farnitum, et inde qualiter vadit in rivo qui dicitur Marocze, et qualiter descendit in fluvio qui dicitur Carnellu, et ascendit per eodem fluvio usque at aquam qui dicitur Cosa, et salit per serram montis qui dicitur Sancti Donati, et quomodo descendit super ipsi monticelli de Marri, et vadit ad ipsi pescli qui sunt ad pede de ipsum monte de Balba, et quomodo vadit directum per Duos Leones, et inde salit per ipse serre super Casale, et descendit per ipsum montem super ipse Ville de Gariliano, et inde vadit ad Gripta Imperatoris, et descendit in fluvio de Gariliano, et ascendente per eodem fluvio usquo ad priores fines, una cum integris omnibus castellis quibus sunt infra iam dictos fines, et cum aquis, et molendinis, et ecclesiis, caeteraque omnia infra supradictos fines habentes. Simulque et concedimus et confirmamus in eodem sancto monasterio quae a pontificibus sanctae Romanae sedis concessa, data, aut firmata sunt, quam et illut qui pro suae animae redemptione in eodem sancto coenobio se cum rebus suis offeruerunt vel omia et in omnibus quantum a singulis principibus antecessoribus nostris, seu a quibuscumque hominibus ibi concessa atque offerta seu data sunt. Haec omnia ut supra leguntur in eodem sancto coenobio quae infra supradictas indicatas fines in ipso monte castro Casino esse videtur concessimus atuqe confirmabimus at sua suisque abbatibus, custodibus, atque rectoribus possessionem semper existendum absque contrarietate comitibus, castaldeis, seu iudicibus nostris, vel de cuiuscumque persone hominis contradictione vel inquietudine, set a presenti et deinceps perpetuis temporibus praedictum sanctum cenobium eiusque abbates, custodes, atque rectores habeant et possideant omnia supradicta iure quieto faciendo exinde quot voluerint in supradicta ratione, quemadmodum praedicti nostri antecessores gloriosi principes instituerunt atque disposuerunt, quod si quispiam hanc nostram concessionem atque confirmationem nostri praecepti in quomodocumque violari presumpserit sciat se compositurum auri obtimi libras ducentas, medietatem sacro nostro palatio, et medietatem in prefato sancto ac venerabili monasterio, et haec nostra concessio atque confirmatio de quibus continet firma permaneat in perpetuum, quot ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur hoc praeceptum nostrae largitionis propria manu confirmantes sigilli nostri impressione inferius insigniri iussimus (M). Alfredus clericus et scriba ex iussione praedictae gloriosae potestatis scripsi. Data pridie idus aprelis, anno septimo decimo principatus domni Paldulfi, et anno tertio decimo principatus domni Paldulfi eius filii gloriosis principibus, indictione quintadecima. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1734: 131-132; Leccisotti 1965: 36, n. 10; Voigt 1902: 71, n. 220