Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 43
source date: [902 June 9] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Atenolfus divina ordinante providentia Languovardorum gentis princeps. Cum principalis excellentia peticione dilectorum suorum iuste petentis clemente favet. Non solum eos quibus haec impendit devotiores obsequiis reddit verum etiam divinam magestatem sibi propensius parare creditur adiutricem. Quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum solertia, quia Atenolfus dilectus filius meus obsecravit nostram excellentiam, quatenus concederemus adque confirmaremus in monasterio puellarum Sanctae Dei genitricis et perpetuae virginis Mariae de loco Cingla, ubi Adeltruda abbatissa ancilla Christi regimen tenere videtur, omnia precepta que in eodem monasterium concessa adque firmata sunt, sibe ab imperatoribus, seu regibus, vel a ducibus, vel a principibus cum omni continentia que continunt, et omnes scriptiones et monimina eidem monasterii pertinentes, et cum omnia que continunt, quemammodum ibi prelegitur, ita in prephatum monasterium in omnibus nos confirmaremus adque concederemus, cuius petitione libenter assensum prebentes, hos firmitatis apices prephati monasterii exinde fieri iussimus. Per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum nostris adque futuris temporibus concedimus adque confirmamus in prephatum monasterium omnia precepta, que ei ab imperatoribus, vel a ducibus, seu a regibus, vel principibus concessa adque firmata sunt, una cum cunctis scriptionibus et moniminas prephati monasterii pertinentes, ut quemadmodum in ipsa precepta continet, et in ipsis scriptionibus et moniminas ipsas scriptum repperitur et prelegitur. Ita in omnibus inviolaviliter maneant in ipsum prephatum monasterio in ipsa ratione, que in ipsis prelegitur concessum adque firmatum, ea scilicet ratione omnia prescripta precepta et scriptionibus et moniminas, cum omnia que in ipsis legitur et cum omni continentia que continunt, in eodem prephatum monasterium concessimus adque confirmavimus ad habendum et possidendum, et faciendum pars prephati monasterii legaliter omnia, que ei placuerit adsque contrarietate comitis, castaldeis, iudicis, vel sculdhais, aut cuiuscunque persone hominis contradictione vel inquietudine, set perpetualiter ipse prephato monasterio firmiter illut habeat et possideat, nemine ei exinde in aliquo contraria ingerente. Quod si quispiam hanc nostram concessionem in quomodocunque violare presumpserit, sciat se ad partem prephati monasterii composituros auri libras centum et hec nostra concessio in omnibus que continet firma permaneat in perpetuum. Ut autem hec nostra concessio verius obserbetur manu propria scripsimus et ex anulo nostro supter iussimus sigillari. Signum domni Atenolfi serenissimi principis (M). Petrus clericus et scriba ex iussione supradicte potestatis scripsi. Datum quinto idus iunii anno tertio principatus domni nostri Atenolfi excellentissimi principis, indictione quinta. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1733: 28; Leccisotti 1965: 51-52, n. 43; Voigt 1902: 66, n. 123.