Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XII, n. 18
source date: [1086] [Salerno]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Ego Sikelgaita divina favente clementia dux. Si divinum cultum et sanctae ecclesiae honorem atque utilitatem debita reverentia et ordine digno attendimus, tota profecta devotione circa sanctam Dei ecclesiam diligentissimam curam et solacium adhibere debemus, ut tanto nos superna pietas gratius protegat, quanto ferventius suam ecclesiam pro viribus exaltae atque tueri satagimus. Idcirco pro amore omnipotentis Dei et domini nostri Iesu Christi et pro salute animae domini viri mei Robberti gloriosi duci, qtuqe meae filiorumque nostrorum et omnium parentum per interventum, atque consesum filii mei Roggeri ducis offero in monasterio Sancti Benedicti de monte Casino locum qui Cetrarius dicitur cum toto portu suo, et cum omnibus pertinentiis suis, atque universis colonis ibidem habitantibus, quod in dotem a praedicto viro meo habeo, atque per manus domni Desiderii abbatis, eo modo illud in praedicto monasterio, eo modo illud in praedicto monasterio cui ipse abbas praeest offero ut per totam vitam meam ad frudiandum eum habeam, atque post meum obitum in praescripto monasterio absque omni calumnia meorum haeredum ac successorum nostrorum perveniat, et praefatus abbas eiusque successores, et pars ipsius monasterii licentiam habeant de eo facere quod boluerint, et neque a nobis neque a nostris heredibus, seu iudicibus, comitibus, turmarchus, neque a quibuslibet auctoribus nostrae reipublicae praedictus abbas eiusque successores et pars ipsius ecclesiae quilibet tempore de eo aliquam contrarietatem habeant, sed in perpetuum secure illud habeant et possideant ad faciendum ex eo ad utilitatem ipsius monasterii sicut supra scriptum est, quodcumque voluerint. Quod si ego aut heredes mei vel alius aliquis temerario ausu huius meae oblacionis aliquando violator extiterit perpetuo anathematis subiaceat, et parte cum Iuda traditore Domini habeat, sciatque se compositurum auri purissimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem parti ipsius monasterii, et insuper haec oblacio semper firma et inconcussa permaneat. Textum vero huius nostrae oblationis scribere praecepimus tibi Petro, medico et palatii nostri notario. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo octuagesimo sexto indictione nona. Actum Salerni feliciter. + Ego Alfanus electus sanctae sedis Salernitanae. + Ego Urso Dei gratia archiepiscopus sanctae sedis Canosinae et Barinae. + Ego Maraldus Festanus episcopus. + Ego Ruggerius dux. Ego Robbertus fratres eiusdem ducis.

Gattola 1734: 192-193; Leccisotti 1965: 92, n. 18.