Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XI, n. 54
source date: [1017 May 5] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine summae et individuae trinitatis Paldolfus et Paldolfus fratres divina ordinante providentia Langovardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas, quia Grimoaldus comes dilectus parens noster obsecravit nostras excellentias, quatenus concederemus in ecclesia et monasterio Sancti Benedicti sito in monte castri Casini, videlicet ecclesia, et castrum et oppidum quod nominatur Sancti Urbani, cum terris cultis et incultis, planis et montibus, per finis et indicationibus sicut inferius declaramus de quibus petiit a nostras excellentias ut firmitatis apices in ipso sancto monasterio exinde fieri iuberemus. Cuius petitioni a domino amorem libenter assensum praebentes hos firmitatis apices in ipso sancto coenobio exinde fieri iussimus, per quos omnino sancimus, et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus, concedimus in praefato sancto monasterio beatissimi confessoris Christi Benedicti sito in praephato monte et castro Casino, in quo coenobio Deo protegente dominus Atenulfus germanus et confratruus noster abbas praesse videtur, hoc est ipsa praedicta ecclesia, et castrum, et oppidum, quod nominatur Sancti Urbani, cum terris cultis et incultis, planis et montibus per has itaque finis. Prima fine incipiente a loco qui nominatur ad Columpnelle, et quomodo vadit in ipsu Sangru, et qualiter directe descendit in Iuniperita, et qualiter ascendit in Colle Longu, et qualiter in serra de monte qui nominatur Aciru, et qualiter vadit in serra de monte qui nominatur Ianula, et qualiter descendit in balle qui dicitur Bona, et qualiter descendit in fossatu qui dicitur Landoni, et qualiter directe descendit in ipse Aquevive in riviu Molle, et quomodo vadit ipse rivio Molle et transit in ipsa memora, et qualiter directe vadit in ipsa monumenta ad ipsu Ponticellu, et quomodo vadit in ipsa iunctura de rivio Nigro in Melfe, et qualiter vadit in ipsa fontana de casa Selberi, et quomodo retornat ad Sanctum Martinum, et qualiter vadit in riviu Nigru, et quomodo ascendit per eodem riviu in ipsa Piscarola, et qualiter vadit in ipsu Castelluczu, et quomodo ascendit in fossa de Albeto, et qualiter vadit in ipsa Civitella, et qualiter vadit in fossa Molore, et qualiter vadit per Torella, et quomodo vadit in furca de Riu, et qualiter vadit in Petra Guidorum, et qualiter vadit per ipse serre usque a praedictas Columpnelle quae est prima finis. Ipsa namque praedicta ecclesia, et castrum, et oppidum, quod nominatur Sancti Urbani, una cum omnibus terris cultis et incultis, planis et montibus, silbis et paludibus, aquis et aquarum cursibus, clausuriis et piscationibus, molendinis et ripis aquarum, cetersiqeu omnibus edificiis, omnia et in omnibus quaeque infra predicte finis concluditur, una cum omnibus hominibus infra praedicti finis havitantibus, et omnibus ecclesiis infra predicti finis constructis, cum omnibus terris ipsarum ecclesiarum, et cum omnibus pertinetiis ipsarum omnia et in omnibus, ut praediximus, in integrum illud in ipso praenominato sancto monasterio funditus concessimus ad habendum et possidendum, ea scilicet ratione omnia et in omnibus, quae et qualiter supra legitur, et partibus reipublicae pertinet in prefato sancto monasterio sanctissimi confessoris Christi Benedicti, sito in prephato monte et castro Casini, per omnia concessimus ad possessionem prephati sancti monasterii, et praedicti domni Atenolfi venerabili abbati, germani et confratrui nostri, et aliorum abbatum successorum eius, qui in praefato sancto monasterio Beatissimi Benedicti praeesse videntur ad habendum et possidendum, et legibus faciendum exinde omnia, quae ad partem praefati monasterii et de eius abbatibus atque rectoribus placuerit, absque contrarietate comitum, castaldeorum, iudicibus, vel sculdhais, vel ciuscumque personae hominis contradictione vel inquietudine. Set perpetualiter omnia et in omnibus ut suprascripta sunt sint in potestate et possessione praefati sancti monasterii et de eius abbatibus et rectoribus, omni tempore nemine exinde ad partem sancti praedicti monasterii vel ad eius abbatibus vel rectoribus aliquo modo in aliquo contraria faciente. Quod si quispiam hanc nostram concessionem in quomodocumque violare praesumpserit, sciat se ad partem praephati monasterii et ad eius abbatibus atque rectoribus compositurus auri libras centum, et haec nostra concessio de quibus continet firma permaneat in perpetuum. Ut autem haec nostra concessio verius observetur manu propria scripsi et ex anulis nostri subter iussimus sigillari. Signum domni excellentissimi Paldolfi principis (M). Adeodatus clerice et scriba ex iussione supradictarum gloriosarum potestatum scripsi. Data tertio nonas magii, anno secundo principatus domni Paldolfi et undecimo anno principatus domni Paldolfi gloriosorum principum ac fratrum, indictione quintadecima. Actu in civitate Capuana.

Gattola 1734: 107-108; Leccisotti 1965: 79, n. 54; Voigt 1902: 71, n. 214.