Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XI, n. 9
source date: [1094 December] [Alife (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine omnipotentis Dei et domini nostri Iesu Christi. Anno ab incarnatione ipsius millesimo nonagesimo quarto mense december, secunda indictione. Dum quadam die ego Rodbertus comes filius bonae memoriae Rainulfi comitis colloquerer cum fidelibus meis scilicet Guillelmo Frasnella, et Ugone de Castellopoto, et Citro vicecomite, et Rugerio de Buscione, et Accardo Singlerio coeperunt me illi, ut pote prudentes et strenui viri inter caetera commonere de salute animae meae, et cura, et honore, ac defensione ecclesiarum et monasteriorum et eorum praecipue que essent in honore meo ne forte aut aliquam iniusticiam seu violenciam ab ordinatis meis paterentur, aut a suimet ipsius praelatis male et saeculariter tractarentus. Interea comemorati sunt me de monasterio Sanctae Mariae, quod situm est in loco qui dicitur Cingla, quod ex multo tempore per malos ordinatos devastaretur et dissiparetur, et Dei servicium nimis neglegenter ibi fieret, quod profecto ad dannietatem animae meae perineret. Super haec etiam audisse se referebant quod idem monasterium antiquitus Sancto Benedicto montis Casini pertineret, quod si verum esset, nullo alio modo melius illus ordinare hoc tempore posset, quam si ipsum locum sub iure eiusdem monasterii Cassinensis remittere. Quo audito et diligentius perquisito, et ita omnia esse sicut illi dixerant invento statui et promisi de hoc hominibus secundum illorum consilium agere. Igitur quoniam ego qui supra Rodbertus comes ex antiquis praeceptis et cartis praedicti monasterii Cassinensis cognovi qualiter Sarracenus quidam sculdai Beneventanus, cui locus idem iure hereditario pertinebat ecclesiam ibi Beati Cassiani a fundamentis construxerat, et in eadem ecclesia quoniam filium non habebat omnem omnino substantiam et possessionem suam per consensum Gisulfi summi ducis gentis Langobardorum concesserat, et qualiter postmodum per consensum et auctoritatem eiusdem ipsius ducis eamdem ecclesiam cum omnibus sibi pertinentibus in praedicto monasterio Beati Benedicti optulerat. Seu et qualiter domnus Petronax, qui tunc abbas in monte Casino erat, ecclesiam ibi in honore Sanctae Dei genitricis Mariae cum auctoritate et adiutorio praedicti ducis construens monasterium puellarum Dei effecerat. Propterea ego qui supra Rodbertus comes perpendens atuqe considerans iustum et optimum esse prephato monasterio Beati Benedicti iusticiam facere. Idcirco pro salute animae meae et bonae memoriae patri mei comitis Rainulfi et omnium parentum meorum, nec non et praedictorum fidelium meorum; necnon et praedictorum fidelium meorum qui michi hoc dederunt consilium. Quam et pro salute ac statu totius nostrae gentis per hanc cartulam coram adhibitis testibus reddo pariter et offero tibi beatissime pater Benedicte et in tuo sancto monasterio Cassinensi, ubi ad praesens reverentissimus vir Oderisius abbas praeesse videtur, totum ex integro praedictum Sanctae Mariae monasterium cum omnibus omnino pertinenciis ipsius, quae tempore patris mei tenuit et meo tenit et tenet de omnibus, quae intra honorem meum sunt. Ita ut amodo et in perpetuum sub iure praedicti tui monasterii securum et quietum permaneat. De quibus supradictis omnibus praedicto videlicet monasterio Sanctae Mariae pertinentibus, nec michi, nec meis haeredibus, nec alicui hominum aliquid referavi, sed monia ex integro in prephato tuo monsterio remisi et optuli, et confirmavi ad tenendum et dominandum, et iuste ac regulariter ordinandum, tam praedicto venerabili abbate, quam et a caeteris in eodem tuo sancto cenobio regulariter promovendis, ut convenienter et optime res ipsae tractatae ad indulgentiam et salutem animarum nostrarum proficere valeant, et promitto atque oblico me, ego qui supra Rodbertus comes, et meos heredes tibi qui supra Oderisi venerabilis abbas tuisque successoribus, haec omnia defendere et antestare pro nostro posse contra omnes homines omnesque partes, qui contra hoc nostrae concessionis scriptum quolibet modo venire temptaverint. Quod si haec omnia non firmiter adimpleverimus secundum nostrum posse, vel si huius nostrae concessionis scriptum aliquo tempore infringere vel removere, sive minuere quoliber malo ingenio quesierimus, obligamus nos nostrosque heredes tibi beate pater Benedicti tuisque abbatibus composituros auri purissimi libras mille et post solutam penam haec nostrae concessioni cartula firma et stabilis maneat in perpetuum. Iterum me meosque heredes obligo et opto anathematis vinculo nisi ut supra promisi remoto omni colludio adimplevero perpetuo subiacere. Et taliter ego qui supra promisi remoto omni colludio adimplevero perpetuo subiacere. Et taliter ego qui supra Rodbertus comes sicut mihi aptum et congruum fuit feci, et tibi Iohannes iudex et scriva scrivere iussu. Actu Alifae. Ego qui supra comes manu propria me subscripsi. + Ego qui supra Guillelmus Frasnella. * Ego qui supra Ugo de Castello poto. + Ego qui supra Citrus vicecomes. + Ego qui supra Roggerius de Buscione. + Ego qui supra Accardus Singlerius. (S)

Gattola 1734: 713-714; Leccisotti 1965: 60, n. 9.