Montecassino, Archivio Abbaziale, aula II, capsa XXXVI, n. 5
source date: [962 July] [Aquino (Frosinone)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini nostri Iesu Christi nono decimo anno principatus […] et quinto anno principatus domni nostri Landolfi serenissimi principis, mense ianuarii, sexta indictio. Ideoque nos Magiperto iudex et […] et Benedictus filio Maioni, et Cimino filio Magiperti, Grimo et Raduini iudice et Radolfo germani filii Landoardi, Paulo, Manno et Gizo et Ado et Malo germani germani filii Pauli, Benedicto Fusco et Malo et Malelcari germani filii Petri, Freda filio Radoni, et Adelfrid filii Ragemfris, et […] Leo, Caro e Rodelgardo germani filii Roderisci, Ausenso et Ado germani filii Nantari et nepo eius Radiperto, et Paparo, Iohanne et Adi germani filii […] et Audepertus filio Adelmari, Magipertus et Madi diaconus, Poti et Malone, Magelgardo, et Maledrid germani filii Garami, et Urso filio Ursi iudicum, Leo et Sichebertus, Radelgisi et Ragenaldo germani filii Adelgisi, et Urso et Leo germani filii Malegisi, toti habitatoribus in finibus Aquinense. Declaramus nos omnes supranominatim quia exorta fuit causatio inter nos et vos videlicet domno Leone, venerabile prepositum et missum domni Aligerni, venerabilis abbas monasterio Sancti Benedicti situs in monte Casino, de is terris, et silbis, et montibus, quae sunt in finivus Aquinensis infra has fines. Idest quomodo incipit de ipsa Cosa, et quomodo salit per monts Sancti Donati per media serra, et quomodo descendit super ipsi montecelli de Marri, et vadit ad ipsi plesci qui sunt ad pede de ipsu monte de Balba, et quomodo vadit inde per Duos Leones, et inde salit per ipse serre super Casale, et inde descendit per ipsum montem super ipsa Villa de Garelianu, et inde vadit ad ipsum plescum qui nominatur Cripta Imperatoris, et ab inde descendente in fluvio de Gariliano, et ascendente per ipso flubio usque in iuncturam ubi se coniunctum ipse Rapido et ipse Carnello, et abinde ascendente per ipso Carnello usque in iunctura de ipsa Cosa ad ipsam priores fines, quam et de alia terra habentes fines de una parte fine ipse Rapido, de alia parte fine ipso Carnello, de tertia parte fine ribo, qui dicitur de Marozza, et fine Farnetum, et fine lacu qui nominatur de Radeprando, et quomodo vadit usque in silice, de quarta parte […] ipsa silice, ideo de his supranominatis terris, et silbis, et montibus ut diximus, exorta fuit causatio inter nos omnes supranominatis et vos, qui super domnum Leonem praepositum praedicti nominati monasterii propter quod vos pro partem eiusdem monasterii contra nos causastis dicendo, ut nos contrassemus ad partem iam dicti monasterii ipsis prenominatis per fines indicatis terris, et quaremus exinde nostrum facere et abere per rationibus nostris. Unde nos, omnes supranominatis talia auditi, bona nostra boluntate manifestavimus vobis, quia integrae iam dicta terrae, et silbis, et montibus, et omnia quae infa superius dictae fines et indicationibus exe bidentur, legibus praefati monasterii sunt pertinentes, et ne nobis, nec ad uxoribus nostris, nec ad fiiis, vel heredibus nostris, nulla sunt pertinentes, neque per scriptiones neque per nullas alias qualiscumque adinventas rationes, et obbligamus nos supranominatis Magipertus iudex, et Ponso, Benedictus, Cimino, Grimo, et Radoini, et Radolfo, Paulo, et Manno, et Gizo, et Ado, et Malo, Benedicto FUsco et Malo, Malelcari, et Freda, Adelfrid, et Malo, Leocaro, Rodelgardo, Ausenso, Ado et nepoti eorum Radiperto, et Paparo, Iohanne, et Adi, et Audipertus, Magipertus, Madi diaconus, Poti, Malo, Malelgardo, et Magelfrid, et Urso, Leo, Sichelbertus, et Radelgisi, et Regenaldo, Urso, et Leo, nos et filiis et heredibus nostris amodo et semper integrae supradicte per finis indicate terris, cum viis, et aquis, et anditis suis, cum sepis, et limitibus, et cum pertinentiis suis, et cum omnia inferiora et superiora sua, a parte iamdicti monasterii Sancti Benedicti, et ad eius abbatibus atque rectoribus, defendere et antestare ab omnibus illis hominibus a partibus, qui pro parte vel datum nostrum, aut pro parte de uxoribus nostris, vel de filiis et heredibus, nostris ipsos a parte praedicti monasterii tollere vel contraere quasierint. Et qui ipsos pro parte nostra, vel de uxoribus nostris, aut de filiis vel de heredibus nostris, habere voluerint, quia sic se conbenit nobis, unde taliter obligamus nos omnes supranominatis, nos et nostris heredibus, vobis cui super domno Leoni venerabilis papae, et ad pars suprascripti monasterii, et ad eius abbatibus atque rectoribus, tali tinore, ut si amodo et qualiscumque adveniente tempore nos, aut filiis vel heredibus nostris, vel heredibus nostris contra parte supradicti monasterii, vel contra eius abbatibus atque rectoribus de superius dictis terris, unde supra bobis manifestavimus causare aut condennere quesierimus sive per scriptiones aut per qualicumque alias adinventas rationes, si non compleberimus nos et filiis et redibus nostris vobis et ad parte supradicti monasterii, et de ea omnia sicut supradiximus et obligavimus decem bizantei solidos per singulos penas nos et filiis et heredibus nostris, quia exinde causaberimus vobis, et a parte praedicti monasterii, et ad eius abbatibus atque rectoribus componere obligavimus, et tacitis exinde maneamus semper, et omnia supradicti nos et filiis et eredibus nostris vobis, et a parte supradicti monasterii per compleamus semper, et quod sic inter vobis conbenit, et ita inter nos et vos pro parte predicti monasterii, et exinde stantia fecimus et firmavimus, et taliter nos omnes supranominati sicur nobis congruum fuit fecimus, et te Martinus clericum et notarius scribere rogavimus. In aptu Aquinu. + Ego qui supra Magiperto iudex. + Ego qui supra Raduini iudex. + Ego qui supra Radelgisi.

Gattola 1734: 67-68; Leccisotti 1972: 204, n. 5; Leccisotti 1974: 361, n. 2 [963 January].