Montecassino, Archivio Abbaziale, aula II, capsa XIII, n. 39
source date: [987 July 28] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Landenolfus, divina ordinante providentia, Langobardorum gentis princeps. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet. Quampropter noverit omnium fidelium nostrorum praesentium scilicet ac futurorum sagacitas quia Nantari dilectus noster nostram exoravit excellentiam, qautenus ob amore omnipotentis Dei et salbatione hanimae nostrae concederemus et confirmaeremus in monasterio Sancti Benedicti situs in monte Casinu, ubi Manso venerabilis abbas esse videtur, terrae cultae et incultae iam dicti monasterii infra fines, quae inferius declaramus, de quibus petiit a nostra excellentia, ut firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iuveremus, cuius petitionem exaudientes hos firmitatis apices ibidem exinde fieri iussimus, per quos omnino sancimus, et perpetualiter havendum nostris et futuris temporibus concedimus et confirmamus in praephato sancto monasterio, ubi venerabilis Manso abbas religiosus esse videtur, omnibus territoriis qui fuerint et sunt pertinentes in iam dicto sancto monasterio per has fines incipientes: de prima parte Laneu; de secunda parte aqua quae dicitur Verolana; de tertia parte alia aqua quae dicitur Pelliavicana, quam et alia pecia praedicti monasterii et via, qui decernit inter hac terra et terra supradicti monasterii; de quarta parte a parte orientis fine terra, quae modo retinunt filii Gaucii et alii homines, qui ibi hac fines sunt et qualiter pervadit in praedicto Laneo ad ipsu portu, qui dicitur de Monachi. Simulque et concedimus et confirmamus in praedicto monasterio ut nullus homo qui sub nostra dominatione habitans praesumet facere qualiscumque contrarietatem aut damnietatem in praedictis terris tam cultis et incultis per supradicti finis, quae fuerunt et sunt pertinentes in iam dicto sancto monasterio, terris et sylbis ipsis sunt propinque Casa Ienzana, ubi ecclesia vestri monasterii Sancto Benedicto constructa esse videtur, set semper haveant et possideant iam dicto monasterio et eiusque custodes atque rectores integre predictis terris et sylbis, cultis vel incultis, per supradicti finis absque contrarietate cuiuscumque personae hominis tantum non haveant potestatem in iam phato sancto monasterio de iam dictis sylbis plus scampare vel at cultum perducere, absque voluntate et largitate nostra nisi ipsis terris, quem pars praedicti monasterii scampatum, et at cultum perducta habuerunt intro iam dicti finis semper haveant et possideant, et faciant lavorare homines quem pars iam dicti monasterii et eius custodes voluerint, et praedictis terris et sylbis per supradictae finis havere et dominare deveant semper sicut superius legitur, ea videlicet ratione ea omnia qualiter superius legitur in prefato sancto monasterio ipsos concedimus et confirmamus, ut semper ipsas haveant et possideant absque contrarietate comitis, castaldeis, iudicis, aut de cuiuscumque personae set semper iam dictis terris et sylbis haveant et possideant in iamphato sancto monasterio et eiusque custodes atque rectores, et iuxta legem exinde faciant omnia quae eorum placuerint, neminem in eodem sancto monasterio exinde in aliquo contraria faciente. Quod si quispiam homo hanc nostram concessionem in quomodocumque violare praesumpserit, aut de iam dictis terris facere quesierit in praefato monasterio qualecumque contrarietatem aut molestationem, sciat se compositurus in praedicto monasterio, et ad eiusque custodes adque rectores auri puri libras centum, et ac concessio de qualiter continet firma permaneat in perpetuum. Ut autem haec nostra concessio verius observetur, manu propria subscripsimus, et ex anulo nostro supter iussimus sigillari. (M) Signum domni Landenolfi excellentissimi principis. Adelchisi scriba ex iussione subradicta potestatis scripsi. Datum V. kalendas augusti, anno V. principatus domni Landenolfi gloriosi principis, indictione quintadecima. Actum in civitate Capuana (SI)

Gattola 1734: 86; Leccisotti 1965: 119, n. 39; Voigt 1902: 202, n. 70; Gallo 1937: 67, n. 66.