Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 174, p. 532)
source date: [747 May] [Benevento]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Finnamus atque largimus nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux gentis Langobardorum, vobis Gausani dicate Deo abbatisse et Pancricude et Gariperge religiosissime ancille Christi monasterii Sancte Marie in Cingla. Quia manifesta causa est, quoniam postposuistis parentes et substantias vestras et venistis peregrinare in terra nostra Beneventana, et nos propter Deum et anime nostre mercedem et quia post Deum in nostra venistis fiducia, dedimus vobis una cum beatissimo patre nostro Petronaci abbati cella in Cingla, quȩ pertinet de iure Sancti Benedicti, et una cum ipso vobis suprascriptum monasterium tradere fecimus et substantiam largiti sumus una cum Scauneperga gloriosa coniuge nostra. Unde previdimus vos suprascriptas in ipso sancta cenobio confirmare in eo ordine, ut dum una ex vobis advixerit, inibi regimen tenere debeatis, ut super vos alia priore non imponatur, quia et ex parte ibidem noster est labor; nam post vero vestro discessu quorum supra, quem ipsa sancta congregatio elegerit et providerit, potestas de abbate, qui fuerit Sancti Benedicti, ipsa confirmetur, nam dum vos vixeritis, in vestra sit potestate secundum honorem et conversationem vestram, si recte et caste vixenus atque conversavenus. Quod enim preceptum largitati seu firmitatis ex iussione suprascripti domni viri gloriosissimi Gisolfi et ex dictato Scarolfi notarii scripsi ego Beatus notarius. Data iussione in hunc sacratissimo Beneventano palatio, mense Magio, per indictione quintadecima; feliciter.

RPD 174: 532 (12th-century copy); CMC I, 6: 29-30 (summary); Gattola 1733: 27-28; CDL IV/2: 104-106, n. 30.

Bloch 1984: 243; Zielinski 2003: 104-105