Montecassino, Archivio Abbaziale, aula II, capsa XXIII, n. 6
source date: [989 June] [Teramo]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In Dei nomine scriptum noticia qualiter pro futuris temporibus memoria recordandum idest infra territorio Apruciense in locum qui nominatur Campora ubi resedebat in placito Acto comes, et Guilelmo comes missum domni Ugoni dux et marchio, et Petrus sanctae sedis Apruciensis episcopus, et Iohannes sanctae sedis Pinnense episcoporum, et Petri, et Felici , et Gualberto , et Sienolfo iudicibus, pro singulorum ominum causa audiendum et iusticia faciendum vel deliverandam intencione, et ibique cum eis aderant in ipso placito boni ominibus nomina eorum Odmundo, et Siolfo, et Gualkeri, et Trasberto, et Petri, et Maifredo, et Giso, et Aczo, et Ardengo, et alii plures bonis ominibus ibique ominibus ibique sedentibus. Circumstantibus in istorum omnium de suprascripti presenciis venit Grimaldo presbyter et monachus de monasterio Sancti Benedicti, cum Giso iudice abbocato suo, et ostendebat una precaria Widoni filius quondam Widoni que ipso iamdicto Wido fecerat, et in qua se obbligaverat in ipso iamdicto monasterio Sancti Benedicti, et continebat in eadem precaria quarta pars de ipsa res Sancti Angeli de Baregio quae pertinet Sancti Benedicti, que est de ipsa curte de Mariano cum quarta pars de eius pertinenciis ostendebat ipse iam dicto Grimaldo monachus cum suprascripto abbocato suo ipsius suprascripto Widoni ipsa iamdicta precaria, qut quit exinde dicere aut respoundere voluisset, et ipse iamdicto Wido in eorum presencia manifestavit, et dissi veritatem vobis dico quia ista precaria vera et idonea est, et talis est quale ego ea scrivere rogavi, et per publico notario est scripta, et per idoneis testi est testata. Cum suprascripto Grimaldo monachus, cum suprascripto abbocato suo ostendit una alia precaria Landolfi filius quondam Luponi ipse iamdicto Landolfo in ipso iamdicto monasterio fecerat et in qua se obbligaverat, et continebat in ea octava pars de ipsa curte de Mariano ed de eius pertinencie. Cum suprascripti iudice demandaverunt ipse iamdicto Landolfo que exinde dicere ut respondere voluisse, et ille in eorum presencia manifestavit et dissi veritatem vobis dico quia ista precaria vera et idonea est, et tale est quale ego ea scrivere rogavi, et per publico notario est scripta, et per idoneos testes est testata. Cum suprascripti comitibus cum sprascripti iudicibus dum taliter odierunt ipsi iamdicto Wido et Landolfo respondentes et dicentes rectum eorum comparuit esse, ita investierunt ipso iam dicto Grimaldo […] chus de omnia ipsa suprascripta res ad proprietatem de suprascripto monasterio, et insuper miserunt vandinum ut qu[…] monasterio de ipsa suprascripta res disvestisset, aut molestacione aut inquietatione fecisset, et ut episcopo […] dicto monasterio trecenti besanteis aureis, et exinde per invitis tacead, et omnia sic factum in ps[…] suprascripta […] et de suprascripti iudici, et de praedicti boni ominibus hanc scriptum noticia disserunt scrivere Petri notario et iudice, et ego qui supra Petri notario et iudice de edicto eorum unc scriptum notitia scripsi et ibi fuit ab incarnatione domini nostri Iesu Christi sunt anni nongentesimo octuagesimo nono, et mense iunio, per iniccio secunda. Actum in Aprucio, feliciter. Locus + Signi notarii. + Signum manum Wilielmi comes qui ibi fuit. + Ego Gualbertus iudice ibi fui. è Atto comes ibi fui. è Ego Gualbertus iudice ibi fui. + Atto comes ibi fui. + Ego Petrus iudex domini imperatoris interfuit. + Ego Siolfo ibi fuit. + Ego Petrus episcopus ibi fuit.

Gattola 1733: 123-124; Leccisotti 1965: 165, n. 9.