Montecassino, Archivio Abbaziale, aula II, capsa CV, n. 70
source date: [1014-1017 May]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini nostri Iesu Christi. Vicesimo sexto anno principatus domni Landolfi et sexto anno principatus domni Paldolfi eius filii magni principibus, mense madio, sextadecima indiccione. Ideoque nos Iohannes iudex, et Magenolfo presbiter, et Mainardo ministeriales monasterii puellarum sita in loco ubi dicitur Cingla sicut conbenit inter nos, et te videlicet Paldolfi comite Benafro filiis cuiusdam domni Landenolfi comiti voluntarie nostre in presencia Verni iudice, et alios viros nos pro parte predicti monasterii, et cum noticia domnae Mariae religiosa abbatissaa suprascripti monasterii consobrinae sorori tuae, et domni Guigelmi venerabili sacerdoti et propositi atque custodi suprascripti monasterii, guadiam dedimus tibi qui supra Pandolfi comiti, et fideiussore per ipse conbeniencia tibi posuimus nos ipsi tali tinore, ut si amodo in antea clarafacta veritate paruerit quod ipsa domna Maria abbatissa aut ipse domno Guigelmus prepositus vel successoribus suis pro inimicitia tua, vel de tuis heredibus miserint inimisi vestri in castello suprascripti monasterii qui dicitur Sancti Archangeli, quem ego modo suprascripti monasterii restitui dedit et tradidit, sicut inde continet suprascriptum et inimici fecerunt dannacione et depredacione intus de comitatu tuo, vel de heredes tuos quatenus cum talia paruerit debeant supradicta domna abbatissa vel ipse domnus prepositus aut successoribus suis dannacionem et depredacionem ipsa vobis emendare aut restaurare non boluerint debeant vobis exinde facere legem secundum iudicium Capuanorum, que exinde iudicatum fuerint in Capua, et si haec omnia vobis non fecerint et non compleverint qualiter supradictum est quatenus cum talia claruerit veritas, ab illo tempore in antea habeatis et possideatis tu et tuos eredes una pecia de terra quae est supradicti monasterii ibidem de ipso castelo qui dicitur Sancti Archangeli, et nominatur eam ad Olmeta que adjacet per as fines prima parte ipsa fontana Angeli et quommodo mittit in fluvio Vulturno; secunda parte ipso flubio Bulturno; de tercia parte ribo qui pro tempore aqua decurrit et decernit infra rebus suprascripti monasterii et territorio de illi Mastradi et quomodo vadit ipso ribo in ipso plesculo; de quarta parte qualiter descendit per illa balle dellu Bentu et descendit in ipsa cesa Calendae prope de ips monte et venit in ipsa bia publica et redit in priora fine, cum omnia inferius et superius ibi habentibus, et cum omnibus suis pertinenciis ad abendum et possidendum, et faciendi vel exinde omnia quae vobis placuerit, et defensatum abeatis ipso ab illo tempore in antea semper ab omnibus hominibus ab omnique partibus de quibus si necessum fuerint ad pignorandum obligavimus nos qui supra Iohanne iudex et Magenolfus presbiter et Mainardo per nos ipsi fideiussores pro noticia suprascripta domnae abbatissae et suprascripti domni praepositi nos et nostros heredes et partem supradicti monasterii praenominatibe bobi, bacce et porci nostri, et de aliis rebus nostris usque ad legem, et de taliter nos qui supra Iohanne iudex et Magenolfus presbiter et Mainardo qualiter nobis congruum fuit cum noticia suprascriptae domnae Mariae abbatissae et suprascripti domni Guigelmi benerabili presbiter et prepositus fecimus, et te Stephane presbiter et notarius scribere iussit et interfuit. + Ego qui supra Verno iudex. + Ego Manno.

Gattola 1733: 40-41

Di Muro 2007: 24