Brescia, Archivio di Stato, ASC, Codice Diplomatico Bresciano, busta 2, perg. XXX [A]
source date: [16 March 848] [Aachen (DE)]
edition published: 2020
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) IN NOMINE D(OMI)NI NOSTRI IESU CHRISTI DEI AETERNI. HLOTHARIUS DIVINA ORDINANTE PROVIDENTIA IMPERATOR AUGUSTUS. ETSI CETERUM FIDELIUM NOSTRORUM PRECIBUS, UT DEVOTIORES IN NOSTRA EXISTUNT FIDELITATE, ADQUIESCERE oportet, multo magis dilectissime atque amantissime coniugi nostrae Hirmingarde voluntati obtemperare oportet, quae iugali vinculo nobis sociata est consorsque imperii nostri effecta. Quapropter omnium fidelium Sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque praesentium videlicet et futurorum noverit industria, quia dulcissima coniunx nostra Hirmingardis deprecata est pietatem nostram, ut ei filiaeque nostrae Gisle confirmaremus edictum mansuetudinis nostrae monasterium constructum in honore Dei et salvatoris nostri Iesu Christi infra muros urbis Brixiae taliter, ut sepe dicta coniunx nostra, dum adviveret, eundem firmiter usufructuario remota cuiuslibet contrarietate ordinaret atque disponeret locum, post eius quoque discessum praefata filia nostra Gisla eundem similiter disponeret atque gubernaret locum regulariter et secundum monasticam disciplinam. Cuius precibus devotissime adquiescentes hos mansuetudinis nostrae apices fieri rogavimus, per quod sepe fatum monasterium praedictae amantissime coniugi nostrae filieque antea nominate cum omnibus ad eum pertinentibu[s] vel aspicientibus in vita eorum modis omnibus confirmamus taliter, ut, dum advixerint, remota omnium contradictione vel inquietudine eundem teneant locum, habeant atque possideant et secundum regularem institutionem disponant, longe remota alicuius inquietudine vel contrarietate. Et ut haec nostrae confirmationis auctoritas pleniorem in Dei obtineat vigorem, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri impressione adsignari praecepimus. SIGNUM (MF) HLOTHARII SERENISSIMI AUGUSTI. SIGNUM (MF) HLUDOVUICI GLORIOSISSIMI AUGUSTI. (C) REMIGIUS NOTARIUS AD VICEM HILDUINI RECOGNOVI ET SUBSCRIPSI. (SR) (SI) Data .XVII. kal(endas) april(is), anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris in Italia .XXVIIII. et in Francia .VIIII., indictione .XI (h). Actum Aquisgrani, palatio. In Dei nomine. Feliciter, amen.

http://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/bs/brescia-sgiulia1/carte/sgiulia0848-03-16