Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Mss. Chigiani, G VIII 243, Lucensis reipublicae instrumenta varia, c. 1r-v (cart. del sec. XVII o XVIII)
source date: [688 November 9] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine exemplar. Flavius Cunipert vir excellentissimus rex. Monasterio Sancti Vincentii et Fridiani sito in civitate nostra Lucense et viro venerabili Babino abbati vel monachis eius. Et quia suggessisti nobis, eo quod ipso monasterio Faulus illustris maiordomus noster restauravit et ibidem aliquas res cessissit et decimas suas ibidem det et chartules firmitatis ab episcopo nostre Lucense civitatis nomine Filice firmato facta fuisse, ut nullo in tempore ipse Filix episcopus vel sacerdotes eiusdem ipso monasterio de pecunia illa subtrahere debeanr neque superposita de ordinatione monasterii ipsius facerc, sed qui ad grado honoris venerit, de ipso monasterio ad professionem veniret. Et ipsa chartole in nostra detulisti presentia, nos interrogantes suprascripto Faulo si ita esset; qui nobis dixit, quod virum esset. Et sperastis a clementia regni nostri, ut per nostrum preceptum ipsas res, quas ibidem datas sunt et quod Domino propitio adhuc acquiri potueritis, firmare deberemus. Unde nos moti pietate per hoc nostre auctoritatis preceptum [ …] omnia et in omnibus, quidquid ad ipso monasterio datum est, qualiter iamdicto Filice episcopo Lucense civitatis firmatum est per chartole, per nostre serenitatis preceptum firmamus. Quatenus abhinc inde nullum inquietantem ipse monasterius quietus et sine aliqua concussione esse debeat; et nulla nova imponatur ad ipsos monachos, nisi secundum qualiter per chartole canonice firmatum est ab episcopo. [ . ............... ] (inconcusse permancant); et nullus de ducebus, comitibus, gastaldis seu actionariis nostris de ea que superius leguntur, in aliquo audeant molestare, sed nostris filicissimis et futuris temporibus […] securiter debeant possedere. (Et pro statu regni nostri gentisque [nostre felicissime Longobardorum] Dominum exorare non desinant). Ex dicto domni regis et ex dictato Zauronii notarii [scripsi ego …]. Dato Ticino in palatio, nona die mensis novembris, anno filicissimi regni nostri nono, per indictione quintadecima; feliciter. Ego Iohannes presbiter ex auctentico per demandationem Allonis ducis fideliter exemplavi.

CDL, III/1, n. 7, pp. 26-29