Pistoia, Archivio Capitolare, ms C.132, c. 83v
source date: [700 May 12] [Lucca] [XVIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Exemplar. In nomine domini Dei nostri Iesu Christi. Repromitto tibi Balsari Deo gratia episcopus me Adroald filio meo Iohannes, electus civitatis Pistoriensis, [....] sacerdotibus, ut iusto moderamine conservemus fermitatem quotiens alias inter bon[…] Dei confessoris eveneret bone voluntati […] et si de officiorum […] ecclesiasticis oportet de ea que semel fecerit per scripto fermari. Et ideo autori Deo prometto adque spondeo ego Iohannis, electus civitatis Pistoriensis, tibi viro beatissimo Balsari episcopus, posteaquam me populus Pistoriense in loco episcopati elegerunt, recordati sumus, eo quod de diocisis et Lucano episcopus semper fuerunt, et menime potuimus foris tuo consilio, episcopus predictus, in epso loco profeciscere recorrentes nos ad orationibus petivimus licentiam, ut in eo loco episcopatio nos suscepere deveremus; si tamen ut ad govematione erga ecclesie Pistoriensis patrocinio, sic ita ut, dum advivere meruerimus, ordinationem presbiterorum, diaconorum faciendam non nobiscum sed tua sanctitas peragendum. Et hoç repromino tibi domnus Balsari episcopus uel successoribus tuis de eglesie uel qui prope nos esse videtur, me nunquam esse causator, neque subtragendum da vos hoc ipse ccclesie; uel ut si subtrahere voluero ego lohannes per me ipsos de Neore uel Cellesis ecclesie vel per somessione alio uiu […] dere promissionem ire temtaverimus, componat parti vestre auri soledos centum pene causa; sed in omnibus adimpleta qualiter decrevimus; et amodo Dei incorrat iudicium, et ad sagrosancto altario sed remutus, si ego Iohannes tecum causavero de suprascripta repromissionem nostram. Quam viro repromissionem per domno genitore meo Adrohald abbas vovis suprascripte parti relegi uvi et propria confermationem uel conscriptionem manevus meis uel sacerdotum meorum tradedi ad scribendum. Actum in domo sancte ecclesie ciuitati Lucensis, sub die XII kalendarum iuniarum, indictione XIII; feliciter.

ediz. CDL I, n. 12, pp. 29-32; altre ediz. Muratori 1738-1742, V, 329 e MDL V/2, n. 3 (da Archivio Storico Diocesano di Lucca, Archivio Arcivescovile di Lucca, Diplomatico, *I.81, oggi perduto)