Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *L.75
source date: [713 September 1 – 714 June 30] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei et salvatori nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Liutprand viro excelentissimo rege, anno filicissimi regni eius secundo, per indictione duodecima; feliciter. In excellis gloria est omnipotenti Dei et in terra pax hominibus bone voluntatis arbitrium addidit et declarat suoque arbitrio perfectissime capiant homane mentis absque duvio [et] segreta Christi suscipere humilis esse propter se, secut sta scriptura admonit dicens: "gentiis, inquid, via celestis intuentis, spiritalis vertute preginctis suavissime agentis hominis expectantis diei hore sexte adveniente Domino […] invocatus adventurum". Qua inutilis fama laudator qui seculum mercator et sivi nulla mansio fabricator, desiderans, mecum pertractans, quamvis brevite, ego Fortonato religiosus una cum filio meo Bonuald uir venerabilis presbiter nus ad sancto Domini cummendare altario et fragilis hic peritura relinquere, dum enim domino meo Iesu Christo cumplacuet, in loco qua natis sumus, vico qui vocator Cassiana, uno petenti consilio Deo, dignum est nus havitare in monasterio, petivimus liceatiam domni Talesperiani Deo gratia episcopo, et cum gratia domni Walperti duci nostro civitatis nostre Lucensis, quantum virtus animis, et ad fondamentis fabricis vestibulis ecclesiam constituemus in honore sancti Petri apostuli. Ideoque ego suprascripto Fortonato decrevi inter mc et filiis meis, ut ego pro omnibus rebus meis indefinito [offerre campo] prope ispsa ecclesia plus minus modiorum duodeci et vergario modiloco uno prope ipsa ecclesia omnia in integrum, idest portiuncula mea in integrum ego Fortonato pro mercidem et remedium anime mee offero Deo et ecclesie Sancti Petri, quem mihi heredem constitui; simol et ego Bonuald vir venerabilis presbiter ipsa portiuncula mea, quinta pars qui mihi ad fratribus meis advinet, excepto campo vel vergario qualiter superius legitor, quod in potestatem patris nostri Fortonati demisimus, omnia et in omnibus parte mea, cultum adque incultum, movile uel immovile seoque se moventibus; omnia in integrum offero Deo et sancti Petri, quem mihi heredem constitui, tam movile quam inmovile, seo se moventibus, quidquid havere visi sumus uel adbuc conquirere potuerimus, ab hodierna die firma ad ipsa sancta vertute in integro possedeat. Et umquam ullo tempore ad novis retragendum est ad alia ecclesia aut ad alium sacerdotem quod ad novis offertum est, nisi qui inivi abbas fueret et quem volueret secum havere. Et si quis filiis vel nepotibus nostris sine coiuve Deo servire volueret et regulariter vivere, ipsi fruator in honore Domini. Et si abbas de hac luce migratus fueret et dormieret cum patribus suis, quem monaci ipsi elegerent de eo monasterio, ipso sivi aveant abba ordinatus. Et si qui novis, quod abse, subtragere volueret vel proprio defendere, vacuus et enanis exinde exeat; et dona nostra in integro Deo et sancto Petro perrnaneat confermatam. Quam viro cartulam dotalium ego Sicherad axi indignus presbiter, ex iussione domni Thalesperiani viri beatissimi episcopo vel ex rogitus Fortonati et Bonuald presbiter, hanc cartula dotalium scripsi; et perpetui temporibus permaneat. Actum in civitatem Lucense, sub die et regnum et indictione soprascripta; feliciter. Signum + manus Fortonati viri religiosi benefactori et conservatori. Signum + manus Bonuald vir venerabilis presbiter benefactori et conservatori. Signum + manus Benetato filio eius consentientis. Signum + manus Roduald viri devoti filio eius consentientis. Signum + manus Raduald viri devoti filio eius consentientis. Signum + manus Baronte filio eius consentientis. Signum + manus Vuidicau viri devoti testis. Signum + manus Vuileradu viri devoti testis. Signum + manus Benenato viri devoti testis. Signum + manus Mauricioni viri devoti testis. + Et post hanc completa cartula rememoravimus particellula nostra de oliveto in Vaccule. Ego Fortonato et Bonuald parte nostra in integrum offerimus Deo et beati sancti Petri, quem novis heredem constituemus. Ego Sicherado indignus presbiter hanc cartulam ex autentico fiditer exemplavi.

Muratori 1738-1742, I, 227; MDL V/2, n. 4; CDL I, n. 16, pp. 42-46; ChLA, XXX, 895

Nota dorsale (sec. XI): offersione. Nota dorsale (sec. XI-XII): Dos monasterii Sancti Petri in vico Cassiana edificati.