Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *N.1
source date: [718 December] [VIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Liutprand uiro excellentissimo rege, anno regni eius septimo, mense decembrio, per indictione secunda; feliciter. Vir beatissimus Talesperianus gratia Dei episcopus Maurino uiro laudabili acolatus famulo et seruienti suo, perpetuam salutern. Quoniam beneservientium opsequia dignum semper remunerationem sublevare deveator et mercidis meriti vacua esset non divet, ideoque pro fidelibus eclesiasticis servitiis tuis, quibus nobis placire cotidie istudis, nus pro remuneratione anime nostre damus tibi atque firmamus in ti bassilica Beati Sancti Prosperii martheris sita in loco qui dicirur Interaccule, cum omnibus ribus uel oficiis ad ipsam eclesiam pertinenribus, sicot iam antea a bone memorie quondam Marino genituri tuo cesseramus, et modo tivi per nostram iscriptam in ti firmamus, ut, quamdiu tibi Dominus vitam cumcesseret, tu supradicte Maurine ipsam basilicam cum aliis oficiis havere, tenere et possedire diveas. Et nullus tibi episcopus aut sacerdus aliqua subintroductionem aut prepositione facere aveas licentiam, nisi qualiter ti actum fueret; set liceat ti semper in serbitio eiusdem bassilice mure eclesiastico vivere et fruere omnis ris at eadem bassilica pertenentis, nec aliquis tivi quasi cunsors aut socius fieri posset aut faciator. Unde tivi pro monimine et cautela hanc donationis nostre pagina fieri elegimus, et Deusdedi viro laudabili lectori nostro iscrivere iusimus, in qua etiam propriis manibus nostris subscripsimus, et sacerdotis nostrus subuiscrivere cumrogavimus. Hactum Luca, per indictione suprascripta; feliciter. Ego Talesperianus umilis episcopus uhic cartule donationis facta in famulo meo Maurino propria manus mea sumiscripsi.

reg. MDL, V/2, n. 6; ediz. MDL IV/1, n. 34; CDL I, n. 22;

rivedi ChLA;