Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +L.52 (1)
source date: [720 March (?)] [Niente data topica né cronica] [VIII - IX]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Exemplar. In nomine domini Dei nostri Iesu Christi. Congrue novis ausilium est, dum hic peregrinamor ** carnali officium gerimus, tensaurizare novis sup(er) terram *** utilia sunt, ut caro nostra mortalis anima inmortalis [… U]nde nos Teutpald cum germano meus, et Dommulum, Leonaci cum germano meo, seo et Aunuald, Wilifrit, Maurinum, Teudoraci, Nandulum, Geminianum cliricum, Gudiscalcum, recorrentes nos omnis ad aula misericordie pro [… facinori]bus nostris, quam in hoc seculo gessimus adque gerimus, pro hamorem Dei et redemtione anime nostre hecclesiam ha fundamentis fabricis vestibolis constituemus in honorem beatissimi Dei confessoris sancti Siluestri [… sita a]d porta Beati Sancti Petri, ubi nos, uelsi indigni, sinedocum facere visi sumus in terra qui nouis ex conparationem a Teodoraci filio quondam Leotari advinet, in qua fundamento prefata ecclesia sita est. Idcirco donamus [… Deo et tibi] hecclesie Beati Sancti Silvestri fundamento ipso una cum casa quem sinedoco constituemus, cum corte vel orto seo omnem intrinsicus; set et balneo, qui novis vicarie et ex conparationem advi[n]et a domno viro beatissimo Talesperia[no episcopo … dona]mus una cum fundamentum ubi ipse balneum situs est; quamque et per unumque nostrum terra prope ciuitate a designato nomine, id est: ego Teuhtpald cum germano meus offerrui inivi terra modiorum tris super [casa … W]altari, Dommulum terra modiorum tris in Placule, inter adfinis terra duci nostri; Leonaci cum germano suo terra modiorum quattuor super casa Borunciuli in Macritula; et duas modiorum terra Maurinus in Albingoro pro[pe casa …]adi; Aunuald terra modiorum tris in loco ubi Teutpald dedet super Silice; Wilifrit terra modiorum tris prope casa Waltari; Nandulo terra modiorum duo in Fabruro et tertio modilocum ante casa Bucciuli; Geminanus [pro ter]ra et vinea offeruet solidos quadragenta; Teudoraci pro terra et vinea solidos quadraginta, ut exinde terra et uinea conparitur; Gudiscalco terra modiorum duo tris scaffilorum prope terra Tirioni et scaffilum prope terra Liuduald; et pro vinea per unumquemque nostrum dedimus solidos decem, excepto Maurinus qui dede duo modiorum uinea in Savelliano, et Geminianus et Teudoraci qui dedirunt predictos solidos pro uinea et terra et octuagenta solidos in auro; quam tibi sancte vertutis offerimus. Unde hec que superius legitur et ha novis offertum est tibi hecclesie Beati Sancti Silvestri una cum ipso sinedoco vel balneo cum fundamentis vel ortas ab hodierna die tradimus in integrum possedendum per dotis titulo. Et ita addidet animus nostrus, ut ad gubernandum in potestatem custudis illius Gundoni presbiteri, quem inivi cum comune consilio presbiterum ordinavimus, inveniatur esset peregrinus recipiendum, pauperis, viduvis et orfanis consolandum, mandatum iuxta regule ordine faciendum, et pro nostris facinoribus Dominum deprecandum in omnibus; et per omnia opem uiusce sinedoci secundum priscorum patrum traditionem iuxta uius sententie in omnibus adimplire diveas. Et hoc addimus, ut, si ipse abbas custus de hac luce migraveret, quem inivi priorem et gubernatorem due partis ex novis una cum monaci ipsi eligerent, tertia pars ex nostrus inivi sit licentia ipsum abbatem ordinandum, predictum officium Dei peragendum; nam nulli nostrorum offerentium exinde in aliquo subtragator aut ha novis minuetur, nec nulla inivi potestatem aveamus neque subtragendum neque in ipso balneum invasionem faciendum nec in nulla res quas inivi ha novis offertum est, nisi in omnibus, ut prediximus, in potestatem Sancti Selvestri inveniatur esse, et absque omnem impedimentum, quis inivi contra ipsam ecclesiam aggere volueret, ha novis removator exinde violentiam, et defensitor non querentis quod in aliquo a nos perteneat. Contra quam dotalii seo monusculi nostre cartulam numquam nos e heredis nostrus adversus ipsam sancta Dei ecclesiam, uel quod inibi ha nobis offertum est, aliquando spondimus esse venturi. Post facta uiro dotis cartula, Dei conpulsatione corrictus, ego Waltari ecclesie Beati Sancti Silvestri offero in integrum possedendum clausura in Colliario cum vinea et olivis seo vergarium plus minus modiorum dece, cum omnia quidquid infra ipsa clausura est, cum cultum uel incultum in integrum, ut pro meis peccatis sacerdus, qui inivi ordinatus est aut fueret, hora diveas. Signum + manus Teutpald viri devoti donatoris. Signum + manus Teutpert fratri eius consentientis. Signum manus *** Signum + manus Dommuli conserbatoris. Signum + manus Leonaci viri devoti autoris et conserbatoris. Signum + manus Petronaci germani eius consentientis. Signum + manus Aunuald viri devoti idem conseruatoris. Signum + manus Wilifrid consentientis. Signum + manus Maurini scario traditoris. Signum + manus Teudoraci idemque consentientis. Signum + manus Nanduli negudianti ciditoris. Signum + manus Geminiani clerici consentientis. Signum + rnanus Gudiscalco viri devoti, qui hanc dotis cartula fiere rogavirunt, quem ego qui supra ad signa eorum contrascripsi. Signum + manus Waltarini, qui hoc offeruet. Signum + manus Radip(er) ***. Signum + manus Gausfrid ***. Signum + manus Auriwandali ***. Signum + manus Gairipald *** Autari ***. Signum + Ansprans ***. *** + Albuin ***. *** + Gaiduald ***. +Ego Audolf exiguus indignus presbiter rogatus ad Waltarene uhic chartule donationis in ecclesia Sancti Selvestri uel eiusque senedocus, cot superius legitur, testi supcripsi. + Ego Auripert vir laudabilis uhic chartule rogatus a Waltarene uhic chartule donationis facta in ecclesia Sancti Selvestri vel eiusque senedocu, sicut superius legitur, testis suscripsi. + Ego Fluriprandus notarius ex autentico quantum cognoscere potui, fideliter exemplaui, absque fraude.

Muratori 1738-1742, III, 565; MDL V/2, n. 8; CDL I, n. 24; ChLA, XXX, 896a

Nota dorsale (sec. IX): scripta dotis Sancti Silvestri Nota dorsale (sec. IX?): costitutio dotis pro Sancto Silvestro