Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +L.52 (2)
source date: [720 March] [VIII - IX]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Iesu Christi. Dum Deo iuvante ecclesia beati Sancti Silvestri sita fuisset ad porta Beati Sancti Petri et per cristeanus hominis condita et per dotis et donis tetulo confermata, amor superne vertutis meum animum adcommodavet pro meis facinoribus. Offero ego Geminianus vir devotus Deo et tibi sepe diete hecclesie beati Sancti Silvestri, id est: in primis, quattuor modiorum terra ad Argili super via, ad Aqualonga modiorum dua, ad Tempanianu modiorum duo de terra da Cunichis, ad Arcu modiorum duo de summo campo da Sancto Martino; caldaria una, ornile cum catena fumaria. Hec istum predicta ecclesia quiete iure sivi defendas, et nullus de heridis meus hoc ipsum monusculum exinde subtragi possit, et sacerdus inivi consistentis pro meis facinoribus Christum dominum deprecari diveas.

CDL I, 25, pp. 96-97 ; ChLA, XXX, 896b