Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +L.52 (3)
source date: [720 March] [Lucca] [VIII - IX]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei et salvatori nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Liutprand viro excellentissimo rege, anno octavo, per indictionem tertia; feliciter. Consta me Aufrid vir devotus hanc die vendedisset et vendedi, tradedisset et tradedi vobis Aunuald, Teutpald, Leonaci, Petronaci, Teutpert, Dommuli, Wilifrid, Nandulo, Geminiano clerico, Teuderaci ortu meum quem avire videor ante Sancto Selvestre, qui latere tene prope curte vel orte Sancti Selvestri, rectu casa Domnici vel de filio Iovanni; e in integro ipso orto vobis tradedi possedendum, ut ab hodierna die abeatis, teneatis, et in vestra sit potestatem de ipso orto facere quod volueritis. Unde accepisset et suscepi a vobis Aunuald, Teutpald, Teutpert, Petronaci, Leonaci, Dommuli, Wilifrid, Nanduli, Geminiano clerico et Teuderaci pretium placitum et defenito capitulo auri soledus quinquagenta; de quibus previdi vobis cartula venditionis facere, ut ab hodierna die aveatis, possedeatis et in vestra potestate et, sicot non crido, ut si ego aut eridis meus vos molestaverimus, aut da qualivet homine vobis defensare non potuero, spondeo vobis cunponere dupla condicionem. Quam viro venditionis cartula Gairemund virum devotum scrivere rogavi. Actum Luca, mense martio, per indictionem suprascripta; feliciter. Signum + manus Aufrid vendituri et repromessuri.

CDL I, 26, pp. 97-98; ChLA, XXX, 896c