Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +H.84
source date: [720 March] [Lucca] [VIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvaturi nostri Iesum Christi. Regnante domno nostro Liutprand viro exctelentissimo rege, anno regni eius octavo, per indictione septima; feliciter. Ideo Deo auturem cunstat me Aunefrid vir venerabilis clirico ac die repromisse et repromisi me servire ad beato sancto Laurentio et sancti Valentini amturi meo cum homnia ris mea quod mihi etvineret, casa, vinea, servus vel ancilla, cultum, desertum, movile vel inmovile sesseque moventivus; casa quod in Arno avire visi sumus in loco qui dicitor Muniana, sorte mea, uvicumque fueret, ad beato sancto Laurentio et sancti Valentini sit quantum da germanis mei evineret. Sic tamen, ut, dum die vite me fueret, in mea sit potestatem usumfructu, et pos viro ovitum meum de ipsa sorticellula mea aveas potestas vivendum Rotperga et Perticunda ancille Dei. Et si forsitans aliquis de sororis aut nepotis Dominus advocare ad velamen ad ipso sancto loco, ut aveas licentia ad vivendum de ipsa sorticella quod ipsi Aunifrid clirico fice ad ipso sancto loco. Tamen sic aveamus licentia, si forsitans alequa causa opus fueret pro causa sancti Laurenti aut sancti Valentini, ut licentia aveas pro ipso sancto loco vindere; nam non pro alia causa. Actum in Vaccule prope eclesia Sancti Laurenti et Sancti Valentini, per mense martio, indictione et regnum suprascriptum; feliciter. Signum + manus Aunifrid vir venerabilis clirico anc cartula fieri rogaui. Signum + manus Paldoin vir venerabilis presviter cumsentientem Aunefrid advocandum. Signum + manus Gudualdi testis. Signum + manus Tachipert filii quondam Tappuli. Signum + manus Magnuald viri devoti testis. Signum + manus Firmiciani viri devoti testis. Ego Teutpert clirico rogatus et petitus ad Aunefrid viro venerabili clirico iscrivere cartula cunfermationis; et est avitator in Guamo. Ego Petrus scripsi in hanc pagina renovationis quantum in autentico invenire potui, nec amplius iuncxi, nec menime feci, sine dolo uel fraude excemplavi.

MDL, IV/1, n. 35; reg. MDL, V/2, n. 7, ad an. 719; CDL I, n. 27, pp. 99-100; ChLA, XXX, 897

Pietro che copia il documento scrive anche il nr. 4027. Nota dorsale (sec. VIII?): Cartula Sancti Laurentii de Vaccule. Nota dorsale (sec. XI-XII): offersio in Sancto Laurentio de Vaccule de casis rebus in Muniano prope Arno ac servis et ancillis.