Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +N.4; ++O.67 (due copie sec. VIII-IX)
source date: [720 [September-December]] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Exemplar autentico. In nomine domini Dei nostri Ieso Christi. Regnante domno nostro Liutprand viro excellentissimo rege, anno filicissimo regni eius nono, per indictione quarta; feliciter. Omnium ecclesiarum conditor Christus ipse nobis dat spem et certam habere feduciam, ut illut quem a iuventutem nostra egessimus, per sacris et bonis operibus abluamur. Unde ego Pertuald vir devotus considerans adque pertractans animum meum, dum enim peregre non mea necessitatem, sed Dei conpulsationem correctus habivi longioquo urbe, viduam, pupillum et orfanum protegendum, illuc desiderium conplectus, liminibus beati Petri apostolorum princeps Romane urbis devotum iuxta placitum Deo ad propria remeatus, queque illuc Deo devotus sum ipso iuvantem, ut virtus permiset, opem perfici. Idcirco ego Pertuald vir devotus offero Deo et tibi ecclesie beati Sancti Arcangeli Michaeli, quem a fundamentis fabricis vestibulis in honore Christi domini constitui prope domus cellula mea ubi cummanire videor, quam et ad eius monasterium, id est: curte cum fundamento ubi ipse ecclesia vel monasterio sitas sunt per loca designata, fini fossato et trans fossato da occasum solis, finis puteo antiquo et strata publica; terra pertenente modilocum unum, ubi sibi abbas vel monachi inivi consistentis ortum vel pigmentarium havire debeat, una cum terra prope civitate ad Valle modiorum quattuor; campo ad Quinto modiorum quinque; decimas de uinea et olibas quemquem havire videor ad Sancto Pancratio; et decimas de vinea et olivas quem havire videor de proprio peculiare in loco qui dicitur Muriatico super Sancto Petro; similique decimas de omnem lavorem meum, tam vinum quam granum, oleum, vel de quot mihi Dominus dederit inivi persolvere debeam; ad illas vero vinea, quam nominatim decrevi ad designatum et devisum, decimas dare absque ista decimas quod est mobile; ad illa vero in Mule vuineas, decimas de virgario adimplere debeas; et de gregis equorum, armentorum, ovium seu porcorum, omnia qui nati fuerent a calendas ianuaria indictione quarta in ipso sancto loco, idem decimas dare debeas; et terra ad Arina, qui mihi a regia potestate concessa est, in integrum. De casis vero: in primis, in Monaciatico casa qui regitur per Sintarine boulco cum omnia ad se pertenente in integrum; casa in Ciceriana, qui regitur per Maurello massario; casa in Capelle, qui regitur per Barinchulo massario; casa in Monte Colaccio, qui regitur per Audolf massario; casa in Actiliano, qui regitur per Pettulo massario; casa in Rasiniano, qui regitur per Mauricio massario; casa in Cicina, qui regitur per Deodatus massario; casa in Cornino, qui regitur per Rodulo massario; casa in Rotiliano, qui regitur per Marcello massario; casa in Roselle, qui regitur per Teuduald massario. Haec istas superius nominatas casas cum cultis vel in incultis, omnia et in omnibus mobilia vel immobilia, quidquid ad ipsas casas pertenit, tibi predicte ecclesie Sancti Arcangeli una cum aliis predesignatis rebus meis, quam inivi pro anime me remedium per dotis titulo offerre visus sum, ab hodierna die trado in integrum possedendum, ita ut sacerdus, qui inivi constitutus est aut fueri, pro meis facinoribus Dominum deprecari debeat, officium Dei peragendum, viduam, orfanum et pauperem consulandum, eginum et peregrinum recipiendum, iuxta Dei preceptum omnium opem ferre non desinat. Et si quis de filiis meis in ipso sancto loco Deo servire volueret, regulariter agere nulla ei sit contradictio; quid si minime ex ligitimo prolis meus inivi volueret Deo servire, et abbas qui inivi constitutus fueret de hac luce migraveret, quem ipsam congrecationem sivi abbatem et priorem eligeret, ipse sit in loco. Et nihil inivi meis heredibus potestatem habeas invasionem faciendum, neque exinde aliquid subtragendum, nisi si a qualive homine ipse ecclesia vel monasterio contra iustitia pulsatus fuerit, a meus proprius heredis habeas defensionem, nam non menuetur. Contra quam dotalii seu munusculi me paginam numquam me heredes meus adversus ipsam sancta virtute aliquando spondimus esse venturus, sed omnia, sicut supra legitur, inviolaviliter conservare. Quam dotalii et monusculi me cartulam Petro nepoti meo, dictante genitore suo Petroni, scrivere commonui. Actum Luca. Signum + manus Pertuald viri magnifici autori et conservatori. Signum + manus Sundipert filio eius consentientis. Signum + manus Peretheo idem filio eius consentientis. Signum + manus Ansuald viri magnifici testis. Signum + manus Aunifridi viri devoti testis. Signum + manus Radiperti viri devoti testis. Signum + manus Teuderisci viri devoti testis. Signum + manus Autpert viri devoti testis. + Ego Osprandus diaconus ex autentico fideliter exemplavi, nec plus addedi, nec menime scripsi. + Ego Rachiprandus clericus exemplar iterum fideliter exemplavi. + Ego Ermimari clericus de exemplare iterum fideliter exemplavi.

MDL, IV/1, n. 36; reg. MDL, V/2, n. 9; CDL I, 28, pp. 101-105; ChLA, XXX, 898-899 (scheda fatta dal n. 898, +N.4).

Nota dorsale (sec. XI-XII): exemplar dotis monasterii Sancti Michaelis continens terras multas hic et in Maritima per loca diversa. Nota dorsale (sec. XI-XII): iste carte sunt de ecclesia Sancti Michaelis de Cipriano in porta Sancti Gervasii.