Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +K.64
source date: [722 [June - August 31]] [Lucca] [VIII - IX]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Exemplar. + In nomine domini Dei nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Liutprand vir excellentissimo rege, anno filicissimo regni eius in Dei nomen undecimo, per indictione quinta; feliciter. Dum praesentis vitae et transitus istius temporis facultas et axis noster nativitatis huius saeculi spatia devolvitur certissime, considerandum est hac tota mente intentionem cogitandum, ea que nobiscum in perpetuum tenere non possumus de ipsa temporalia rerum habundantia, quod nobis Dominus dignatus est donare, aeterna mercare debeamus, quia huius mundi divitiae donando in aeternum servantur, et retenendo aeterna poena damnantur. unde Dominus per semetipsum loquitur dicens: “Nolite thensaurizare vobis super terram, ubi furis effodiunt et furantur, sed thesaurizate vobis thesaurum in caelum, ubi fur, id est diabolus, non adpropinquat”. Et iterum dicens: “Facite vobis amicus de mamone iniquitatis, ut cum defeceritis, recipiam vos in aeterna tabernacula”. Hinc itaque ego Ursus ex tota mente devotionis pertractans ea que supra memorata sunt, pro mercidem et remedium anime meae et conparationem vitae aeterne, aedificavi ecclesia proprio in territorio meo in honore sancte Dei genetricis Marie, in qua filia mea Ursa abbatissa esse constituo, una cum germana sua Anstruda relegiosa hac monastica vitam gerentis, in qua ecclesia mea pro facinora hodie in presentia civium do, dono, trado, donatoque esse volo: in primis, fundamentum ubi predicta ecdesia fundata est, cum curte et puteo suo, orto, aditu, accessu et egitu suo, hoc est terra modio simis; campo in Fussione, qui nobis in cambio advenit, medietate de Auchis et medietate de Wilif[…] in integrum; et casa Fusculi in Massa Tagiani, qui mihi advenit ex dono domni Aripert rege; Candido vaccario cum armento suo et cum metato suo in loco Tumolo; sala in loco Ferroniano cum duas casas tributarias, una qui regitur per Candido et alia per Maioriano, cum familia eorum, uinea, olivito, silva, peculiare prato in ipso loco supramemorato; et casa Aroald […]; casas duas in Novole de morganicaput mulieri meae, una qui regitur per Fridichis et alia per Corbolo; Godoara puella pro livera; Gunda pro livera; Wilipergula pro livera; Candida pro ancilla, Tinctula pro ancilla; ut haec omnia iam dicta Dei ecclesia bono iure possedeat, et quod adhuc ibidem largitus fuero firmum permaneat, et christianis temporibus sanctarum ancillarum Dei monasterio nuncupentur; et post decessu Ursae filiae meae, Anstruda germana eius monasterii cura ipsa suscepiat, et post ambarum decessum, eam que sibi congregatio eligere voluerit, ipsa in abbatisse ordo succidat; et ego qui supra Ursus dum sub propria et iuxta Dei volumtate, in mea volo esse potestate gubernandi, nam filius meus uel heredis meus nullam ibidem habeat potestatem dominandi, nisi orare et benefacire. Nec nullus sacerdus ibidem habitare presummat, nisi quem ipsas ancillas Dei invitare voluerint missarum sollempnia celebrandum. Si quis contra hanc decretum meum ire quandoque presumpserit, in Dei incurrat iudicium, et ab ipsa sancta Dei genetricem anathematus subiaceat. Quam vero cartulam decretionis meae noto et amico meo Agione viro venerabili presbitero scribendam rogavi, et subter pro confirmationem propriis manibus meis signum sancte crucis feci, et testibus obtuli eam roborandam, sub stipulatione et spunsioneque interposita. Actum Luca, diem et regnum et indictione suprascripta; feliciter. Signum + manus Ursuni autori et donatori seo et conservatori, qui hanc cartulam fieri rogavit. + Ego Talesperianus eximius episcopus uhic cartule dotalium rogatus ad filio meo Urisone testi subiscripsi. + Ego Roduald indignus ac presbiter rogatus ad Orsum testis suscripsi. + Ego Aunichisi exiguus presbiter rogatus ab Ursone testis suscripsi. +Ego Gaifrid presbiter rogatus ad Orsune huic cartule dotalium testis suscripsi. Signum + manus Walpert viri illustris duci testis. Signum + manus Alahis viri magnifici testem. + Ego […]troni vir laudabilis rogatus a Ursone viro devoto uhic cartule dotalium facta in Sancta Maria vel confirmationis in filia sua ut superius legitor, testis suscripsi. Signum + manus Romuald testem. Signum + manus Guntelmi testem. Signum + manus Sinduini testem. + Ego Rachiprandus subdiaconus fideliter exemplavi. + Ego […]prandus presbiter ipsum auctenticum vidi et legi, unde hoc exemplar relevatum est, in qua manu mea subscripsi. + Ego […]theri presbiter ipsum auctenticum vidi et legi, unde hoc exemplar relevatum est, in qua manu mea subscripsi. + Ego [… pres]biter ipsum autenticum vidi et legi, unde hoc exemplar relevuatum est, in qua manu mea subscripsi. [+ Ego …]randus presbiter ipsum autenticum vidi et legi, unde hoc exemplar relevatum est, in qua manu mea subscripsi. [+ Ego …]epertus subdiaconus ipsum autenticum vidi et legi, unde hoc exemplar relevatum est, in qua manu mea subscripsi. + Ego Benedictus subdiaconus ipsum autenticum vidi et legi, unde hoc exemplar relevatum est, in qua manum mea subscripsi.

MDL, V/2, n. 10; CDL I, n. 30; ChLA, XXX, 900.

Nota dorsale (sec. IX): dote da Urso. Nota dorsale (sec. XI-XII): Exemplar dotis monasterii Sancte Marie.