Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +M.61 (orig); e ibid., ++M.4 (copia sec. VIII)
source date: [723 January] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei et salvatori nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Liutprand viro excellentissimo rege, anno filicissimo regni eius undecimo, per indictione sexta, mense ianuario; feliciter. Dum Deus omnipotens corda fidilium inlustrare dignatus est expansis manibus ad eius aulam concorentis, divino mistirio confortitor ut ad illam desideravilem fontis satientor, sicut evangelicam vox ammonet dicens: “Fratris mei et amici mei, venite ad regnum patris mei possedite quod est paratum vovis”; et alivi: “Vendite que posseditis et date aelimosinis, et avevitis tensaurum in celo et sequimini me; ut sancta Ierusalem ad Deo transmissa descentem de celo, ubi lux indeficiens est, mereammor conlocari et mannam illam celestem angelicam cum sancti et iusti particeps esse inveniamor”. Hinc itaque ego Aurinand vir devotus una cum Gudifrid vir devotus germanus meus tractavimus, ut de parvitatis rebus nostris novis mercidem adcriscat, et accessimus ad viro beatissimo Thalesperiano Deo gratia episcopo in Christo pater nostro, ut cum eius consilio seo licentia oraculum sancte Dei vertutis construere deverimus, et quamvis brevite ad fondamentis fabricis ecclesiam constituimus in honore beati sancti Petri apostoli in loco qui vocitator Castellione; et parbulum munusculum ividem offerimus, id est terrola circa ipsa ecclesia modiorum septe, et in alio loco de illo latere riu modiloco vinea;. et ad hoc nostram decrivimus volontatem nus Aurinand, Gudifrid, ut filii nostri ibidem in ipso monasterio Domino servire deveas una cum filio meo Gaiduald religioso clirico seo et alii filii nostri qui Deo servire volueret, et ividem monacale vita vivere deveas et hoc volomus nus suprascripti Aurinand, Gudofrid ut in nostra vel de filii nostri sit potestem ividem sacerdotem ordinando; et pos nostro decessoo, quem sivi ipsi monaci de ea congrecationem eligere, ipsum aveat ordinatum. Et, quod superius menime memoravimus, duodeci forma olive, que novi ex conparationem da Gualistolo advinet, ita ut ab hodierna die firma ad ipsa sancta vuertute in integro possedeat. Et umquam ullo tempore ad novis retragendum est ad alia eclesia aut ad alium sacerdotem quod ad novus offertum est, nisi qui inivi abbas fuere, et quem voluere secum abire ipsi fruator in honore Domini et, quod absse, si quis de novis suptragere voluere, vel proprio defendere, vacuus et inanis exinde exeat, et dona nostra in integro Deo et sancto Petro permaneat confermata. Et cum summa delectione Sicherad presbiter amico nostro hanc cartula dotalium scrivere rogavimus et perpetuis temporibus permeat. Actum Luca, die et regnum et indictione suprascripta; feliciter. Signum + manus Aurinand viri devoti benefactori et conserbatori. Signum + manus Gudofrid viri devoti benefactori et conserbatori. Signum + manus Gairuald filio eius religioso clirico benefactori et conseruatori. Signum + manus Gairo viri devoti testis. Signum + manus Angilulo viri devoti testis. Signum + manus Gausari viri devoti testis. Signum + manus Radcaus viri devoti testis. Signum + manus Sinduin viri devoti testis.

MDL V/2, n. 11; CDL I, n. 31; ChLA, XXX, 901-902 (da 901)

Nota dorsale (sec. XI-XII): Dos et ordinatio monasterii Sancti Petri in Castellione edificati.