Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico,*L.27
source date: [724 [June-October]] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Liutprando viro excellentissimo rege, anno filicissimo regni eius tertio decimo, indictione octaba; feliciter. Constat me Talesperianus vir beatissimus episcopus, quia suggesset nobis vir venerabilis Romuald presbiter et innotuet nobis, eo quod ante hos annus exisset de terra sua partibus Transpadanis una cum muliere sua, sibi peregrinando pro anima sua, et conlocasset in loco qui dicitor Capannule, in monastirio ecclesie beati Sancti Petri et Sancti Martini vel Sancti Quirici; et dum ibidem in parvis substantiis habitasset, tunc cepet sibi ibidem conquisito facere, una cum presbiteria, casella in officio ospitalis, et conquiset ibi terra vinea cum praetio suo; et petivet nos ut, pro Dei temore et fedilia servitia ipsius, quam in ipso sancto loco concurrere visus est, eum inibi in officio monastiriale confermari deberemus; quod et factum est, sic ita et in ea ratione ut, dum advivere merueris tu Romualde in ipso sancto loco, tam tu quam etiam et presbitera tua, quieti in ipso Sancto Petro et Martino et Quirico resedere debeatis, et nulla patiatis taxatione ab alio presbitero qui plevem tenurit in suprascripto loco Capannule, in ecclesia Sanctae Marie. Sed volo adque decerno, ut ab hunc dies ipsa ecclesia in officio monastiriale semper maneat, et per festivitate sepedicti sancti Petri et sancti Martini uel sancti Quirici ad ecclesiam Sancti Martini in episcopio luminaria vel quod Dominus condonaverit, salutem adducere debeas, tam tu quam uel quis post te ordinatus fueret et numquam nos uel posterus noster te de hanc dicto loco molestari praesumat; sed volo ut cunctis diebus quietus in ipso sancto loco resedire valeas. Quam beneficiis chartulam Sicoin notario scribere iussimus, et nos subter signum sanctae cruci ficimus, et sacerdotibus tradedimus roborandum, sub stipulatione et sponsione sollemni interposita. Actum Luca, die et regnum et indictione suprascripta; feliciter. + Ego Talesperianus eximius episcopus uhic cartule benefic facta in Romual presbitero consensi et iscripsi. + Ego Sichimundus vir venerabilis presbiter rogatus ad Romualtus vir venerabilis presbiter uthic cartule facta in Sancto Petro manus meis suscripsieri. Ego Deusdede presbiter huic cartula donationis facta in eclesia Sancti Petri manibus meis supscripsi.

MDL V/2, n. 13; CDL I, n. 35; ChLA, XXX, 903.

Nota dorsale (sec. VIII): + cartula de Sancto Petro de Capannule. Nota dorsale (sec. XI-XII): Ordinatio de ecclesia Sancti Petri de Capannule. Sottoscrizione autografa di Talesperiano vescovo.