Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico,*M.95
source date: [724 October] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Liutprando vir excellentissimo rege, anno filicissimo regni eius tertio decimo, mense octubrio, indictione octava; felciter. Romuald vir venerabilis presbiter peregrinus partibus Transpadanis ecclesie beati Sancti Petri et Sancti Martini et Sancti Quirici in loco qui vocatur Capannule, positum in Castellione, una cum voluntate seo licentia domno viri beatissimi Talesperiani episcopo, unde dum una cum coniuge mea praesbitera nomine Ratperga hic Tuscia finibus Lucensis nos in Capannule conlocassimus et resedimus in predicta ecclesia Sancti Petri et Sancti Martini seo Sancti Quirici, et dum in parvis substantiis ibidem resedire visi fuissimus, tunc cumparavimus nobis uineas terras de partibus Pisana vel Lucense. Unde consideravimus Dei misericordia et redemptione anime nostrae, et offerimus vobis beati sancti Petri et sancti Martini, sancti Quirici quidquid ad mano mea habere videor omnia ad ipsas sanctas virtutes offerre disposui, sic ita ut, dum advivere meruero, ego vel Ratperga, ad ipso sancto loco Domino deservire debeamus; et si forsitans ego antea de Ratperga de saeculo recessero, ut ipsa in ipso sancto loco una cum conquisito meo quieta et sine omni taxatione Domino deservire debeat; et post obito nostro, quem in vita nostra elexeremus, una cum voluntate domni episcopi in ipso sancto loco Domino deserviat, et possedeat casa cum extrinsico suo, sicut superius decrivimus, qui ospitale vocatur; et numquam ego Romuald vel quolivet homo ipso conquisito meo da ipso sancto loco subtragi aut molestari praesumat; sed volo ut cunctis diebus quietus ipse sancto loco ipso conquisito meo possedere debeat. Quam viro meis moniminis pagina Sicoin notario scribere rogavi, in quam et ego subter signum sanctae cruci firmans et testibus optuli roborandum, sub stipulatione et sponsione sollemni interposita. Actum Luca, regnum et indictione suprascripta; feliciter. Signum manus Romuald viri venerabilis axi indignus presbiter, qui hanc monimen scribere rogavit. Ego Talesperianus eximius episcopus uhic cartule donationis facta in eglesia Sancti Petri manibus meis iscripsi. + Ego Sichimundus presbiter rogatus ad presbitero Rumualtu uthic cartule donatinois facta in eclesia Sancti Petri propria manus suscripsi. + Ratthelm diaconus huic cartule donationis facta in ecclesia Sancti Petri manibus meis suscripsi. Ego Deusdede presbiter huic cartula donationis facta in eclesia Sancti Petri manibus meis supscripsi. + Ego Praudipertu viro relegioso clirico huic cartula dnationis facta in eclesia Sancti Petri manibus mea suscripsi.

MDL IV/1, n. 2; reg. MDL V/2, n. 12; CDL I, n. 34; ChLA, XXX, 904.

Nota dorsale (sec. IX): […] concedes o[…]. Nota dorsale (sec. XI-XII): In Capannule ultra Arnum. Nota dorsale (sec. XI): Bona carta de ecclesia Sancti Petri de Capannule. Sottoscrizione autografa di Talesperiano vescovo.