Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +F.43
source date: [727 September -728 June] [Pugnano] [VIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Liutprandum, anno filicissimo regni eius sextodecimo, per indictione undecima; feliciter. Radchis vir venerabilis abbas presbites tibi dolcissimo et in Christo filio Waltprand clericus filio domni Waltpert gloriosissimi duci. Manifestum mihi est et multorum claruet, qualiter ego Radchis una cum bone memorie Ansfred germanus meus monasterio Sancti Michaeli a fundamenta edificare visi sumus hic in loco cui vocabulum est Aponiano, et qualiter suprascriptus Ansfredus germanus meus medietatem omnibus rebus substantie sue ividem per dotis pagina cuntulet; simol et ego memoratus Radchis meam parte in integro idem per predictas dotis fermavi. Nunc vero recolor ego hanc diem Radchis fragilitas seculi stius, ideo bona mentem et spontanea volumtatem volo adque decerno, ut tu nominatus Waltprand ipso sancto Dei monasterio Beati Michaheli cum omnia et in omnibus ividem pertenentem ad gubemandum et regendo in tua sid potestatem, quatenus ad te et parentibus tuis omni tempore ipse veneravilis Dei monasterio ab omni controversia seculari defensatus esset inveniator, et tu dolcissime et in Christo filio Waltprand sic ipso sancto monasterio guvernare et regere diveas, ut omni tempore in omnibus melioretor, et non in luminariis vel officio depereat; et post obito meo, omnia et in omnibus, sicut dixi, ipse sanctus monasterio et omnes res ividem pertenente in tua defensionem et dominio valeat permanere; et dum ego superius nominatus Ratchis advivere meruero, omnia res ipsa cum predicto monasterio guvernando et regendo in mea sid potestatem. Post obito vero meo, tu ividem dominus et gubernator esset inveniaris, et familiola Sancti Michahili, qui post me remanserit, tu eos regere et guvernare diveas, hic in ipso Dei monasterio, ut non in errore vel aliqua deceptionem post me remaneant; et deinceps, sicut in suprascriptas dotis a me Radchis et bone memorie Ansfred germano cunfirmatum legitur, in tua Waltprand potestatem permaneat; et nullo tempore a novis posterus nostrus hec, sicut superius legitur, valeat molestari; et servos vel ancilla, quod pro anima mea livertari voluero, volo ut liveram aveat potestatem, et firmando livertate eorum per cartula. Quam firmitatis mei cartula Eoin notario et in Christo filio meo scrivendo dictavi, in qua ego subter signum sancte crocis firmans et testibus obtuli rovorando, sub stipulatione sponsione sollemnique interposita. Actum in suprascripto loco Aponiano, regno et indictione suprascripta; feliciter. Signum + manus Radchis vir venerabilis abbas presbites, qui ipso firmitatis monimen fieri rogauet. + Ego Talesperianus eximius episcopus huic cartule donationis facta ad Radchis presbites in Waltprand vir religiosus clericus, sicut superius legitor, ad confirmando suscribsi. + Ego Sicimundus vir venerabilis presbites rogatus ad Radchis vir venerabilis presbites in hanc donationis cartula facta in Waltprand clericus, sicut superius legitor, ad confirmando suscribsi. Signum + manus Teutpald vir devotus scaro testis. + Ego Gaifred presbites rogatus a Radchis presbitero in hanc cartula donationis facta in Waltprand abbas proprias manus meas suscribsi. Signum + manus Raduald filio Guntifred testis. Signum + manus Filimari filio Autoni testis. Signum + manus Gauserad vir devotus filio Maurelli testis. + Ego Gaudentius indignus presbites notarius sancte eclesie Lucane civitatis quantum in auctentico invenire potui, sine fraude uel dolo exeplavi, nec plus atdedi, nec menime scribsi.

MDL V/2, n. 14; CDL I, n. 40, pp. 137-140; ChLA, XXX, 905.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Ordinatio monasterii Sancti Michaelis in Pugnano edificati.