Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +I.59
source date: [726 September 1-729 June] [Data: decimo anno di Liutprando: giugno 728/giugno 7
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Liudprand rege, anno regni eius septimo decimo, per indictione decima; filiciter. Trasualdu vir devotus tivi hecclesie Dei et beati sancti Terenti perpetuam salutem. Postea iuvante Deo omnipotentem ego Trasualdu in meo proprio iure hecclesia in onurem Dei et ipsius beati Sancti Terenti in loco qui vocitator in Vico Coloniensi uvi avitare videor, per manum artificum a fundamentis cunstruximus, et in te diem sanctum edificationis tue per hanc dotis titulo medietate de omnem ris mea vel cunquisito meo, quidquid avire videor, omnia medietatem in te sancta hecclesia cunfermavi, sicot enim factum est. Ideoque do, duno, trado et cunfero tivi predicte sancte hecclesie, id est medietatem de casa mea, uvi avitare videor, cum fundamento, cum omnem intrisico suo, id est terra, vinea, pratis, cultum atque incultum, olivitis, silvis, vergaris, movile uel inmovile, omnia et in omnibus quidquid a meo ius pertenet, medietate de pecunia mea, et uvi ipse hecclesia fundata est, et aduc Deo iuvante atquirere potuero, in potestatem ipsius hecclesie set et qui ividem reservieret; omnia et in omnibus comodo superius decrivimus, medietatem de omnem ris mea in eius hecclesie sit potestatem. Tamen dum ego advivere meruero, in mea sit potestatem guvernandi et exinde Deo et ipsius hecclesie laudem referri; et pos viro ovito meo, que ego demisero in ipsa sancta hecclesia, set potestave ividem serviendo; nam nullatinus alieniginandi, set semper eius hecclesie sit potestatem; firmum et istavilem permaneat, ut neque a me neque a posterus meus posset disrumpi. Et Leonacis indignus presbiter iscrivere rogavi, et supter signum sancte crucis ficimus et testibus optulit rovorandum pro cunfermationem, istipulatione ispunsique interposita. Actum Luca, die et regnum et indictione superiscripta; filiciter. Signum + manus Trasualdi auturis et cunserbaturis, et qui hanc cartula fieri rogavet. Signum + manus Ahaldi rogatus a Trasualdu viro devoto testis. Signum + manus Authelmi rogatus a Trasuald viro devoto testis. Signum + manus Tanualdi rogatus a Trasualdu viro devoto testis. Signum + manus Babule filius Aluarti viri devoti testis. Signum + manus Ansfridi rogatus testis.

MDL V/2, n. 15; CDL I, n. 42; ChLA, XXX, 906.

Nota dorsale (sec. XII-XIII): Dos ecclesie Sancti Terentii in Vico Coloniensi edificate. Nota dorsale (sec. VIII-IX): […] de ecclesia Sancti Terentii.