Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +O.64
source date: [730 May 5] [Pavia] [VIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Regnante domno nostro Liutprand viro excellentissimo rege, anno pietatis eius octabo decimo, sub die quinto decimo kalendarum iuniarum, indictione tertia decima. Oracolo sanctorum Christi confessorum Secundi, Gaudentii atque Columbani, quod, Deo iuvante, extra murus civitatis Lucensis, loci ubi dicitur Apulia, aedificare disponent, ubi et diaconia in susceptione peregrinorum fieri exobtant Sigemund venerabilis arcipresbiter eiusdem ecclesiae Lucensis seu Theutpert et Ratpert atque Godepert viri magnifici gasindi regis, filii quondam Gundoald, praesentes praesentibus dixerunt: in evangelio Redemptor humani generis suos hortatur fideles ad bonum opus faciendum dicens: “Facite elymosina et fiunt in vobis omnia mundi”, et: “Ubi fuerint duo vel tres congrecati in meo nomine, et ego in medio illorum”; magnum remedium peccatoribus praebuit, ut homo temporalia pauperibus tribuendo caelestia percipere mereatur, et ab omnibus inlecebris suorum delictorum mundetur. Quapropter nos qui supra, Deo inspirante, iuxta propriam volontatem et vota ipsum sanctum oraculum aedificare disponimus in suprascripto loco et diaconia in susceptione peregrinorum, nos suprascripti germani Theutpert, Ratpert et Godepert, pro remedio parentorum nostrorum atque nostra mercede, ex terra nostra, quam in ipso loco Apulia habemus, in tabola una, recipiente modiolus duodecim, in qua terra et ipsum sanctum locum fieri obtamus: coherente terra Gundoin seu via publica, tenente capite prope murus suprascripte civitatis Lucensis; simul et offeremus in ipso venerabile loco, ex omnibus quidquid in ipsis partibus Tusciae de genetrice nostra habemus, decima tam de frugebus vel peculiis ex omnibus, ita ut in perpetuum ipsa suprascripta terra, recipiente modiolus duodecim, in designato loco, cum iam dictas decimas, in ipso sancto loco permaneant, et perennis temporibus inibi offerantur a nobis vel heredibus atque actoribus nostris, et nobis proveniat ad mercedem; ego autem Sigemund arcipresbiter, una cum autoritate et consensu germani et domni mei Talesperiani episcopi, ex nostra propria pecunia, pro nostro remedio, offero et dono in praefato sancto loco, ex terra nostra ad runco de Casale quod dicitur Sindoni, in peza una recipiente modiolus vigenti, simul et decimas ex omnibus rebus nostris; ea similiter ratione, ut ipsa terra in ipso sepe nominato sancto loco permaneat, et decimas et omnibus nostris propriis rebus in perpetuum tam a nobis quam ab heredibus nostris offerantur, ita ut, cum exinde Christi perciperint pauperes, Domino gratias referant, et nobis proveniat ad remedium; ipsum vero senodochium, dum ego qui supra Sigemund presbiter advixero, in mea sit potestate regendi et gubernandi, quatinus ipse locus cotiidie per me aucmentetur. Post autem meum excessum de corpore, sit in potestatem suprascriptorum Theutpert, Radpert et Godepert, vel eorum heredes, inibi persona Deo dilecta ordinare, qui ipsam elymosina distribuat cum omni moderatione. Haec omnia suprascripta in prenominata ratione in ipso sancto loco communiter offerimus, et per presentem paginam confirmamus possedendum, ita ut quidquid exinde prepositus, qui pro tempore inibi fuerit, pie recteque iuxta cannonicam auctoritatem facere aut iudicare voluerint, liberam habeat in omnibus potestatem ex nostra plenissima largitate; et nec nobis liceat ullo tempore nolle quod voluemus, sed quod a nobis semel factum vel conscriptum est, inviolabiliter volumus ut maneat, quippe cum de se semel conlata iura legesque prohibeant aliquam repetitionem movere. Quam donationis seu confirmationis nostrae paginam Magno notarium sanctae Ticinensis ecclesiae, ex iussione Benedicti viri religiosi subdiaconi et exceptoris Ticinensis, scribendam rogavimus, et subter confirmantibus testibusque obtulimus roborandum. Actum Ticini. Ego Sichimund vir venerabilis presbiter huic cartule donationis ad nobis facta subscripsi, et testibus obtulimus. + Theutpert vir magnificus huic cartule donationis a me et germanis meis facta relegi, et suscripsi, et testibus obtulimus roboranda. + Ego Gudepert, qui nomen suum scripsit, et hanc cartulam fieri rogavit. Signum manus. Signum + manus Roduald gasindi regi filio quondam Rodpald venerabilis testis. + Ego Giselpertu vesterarius regie potestatis huic cartule donationis rogatus ad Sigimund et Teutpert et Godepert et Radpert teste suscripsi, qui me presente confirmaverunt. + Teutpert notarius huic cartule donationis rogatus ad Sigimund et Theutpert et Godepert et Radpert testis subscripsi, qui me presente confirmaverunt. + Ego qui supra Magnus notarius sancte Ticinensis ecclesie scriptor huius cartule donationis, quam pos tradita conplevi et dedi. + Ego Osprand subdiaconus notarius sancte Lucensis ecclesie quantum in autenticum inveni, nec plus addedi, nec menime scripsi.

MDL IV/1, n. 37; reg. MDL V/2, n. 16; CDL I, n. 48, pp. 156-161; ChLA, XXX, 907

Nota dorsale (sec. VIII-IX): Exemplar cartule da filii Gundualdi. Nota dorsale (sec. XII-XIII): Dos de ecclesia Sancti Columbani que habet in Runco XX modia terre simul amembrata in loco ubi dicitur Casale. Nota dorsale (sec. XII): Dos de ecclesia Sancti Columbani que habet in Runco XXti modia terre simul amembrata in loco ubi dicitur casale Sindoni.