Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +N.21
source date: [[731-732] August] [Data: Anno di Liutprando 20 (=731) ; indizione 15 (= 732).]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris nostri Iesum Christi. Regnante domno nostro Liutprand rege, anno regni eius vigensimo, per indictione quinta decima; feliciter. Ideo Deo autorem constat me Baronta, Auderat fratres germani qui pro mercide et remedio anime patri nostro vel barbani nostri Ursoni et Ghisolf, qui fuet barbane nostro, vel mercide anime Barontani et Auderat vel de nostris eridis damus et tradimus vinea nostra propria plus minus ordinis vigenti et duo ad beata sancta Maria offerimus, qui genetrige Domini nostri, in talem tenore, ut qui pos nostro ovitum presviteratum in casa Sancte Marie tenuere, semper noviscum sia, ut licentiam aveas omo noster per ipsa vinea transsire ad alia vinea nostra; et de ipsa offerta semper securus possedeas ipsa vinea cum homnis edificia suas et facias comodo placueret qui ad ipsa Sancta Maria per fide servire dignus est. Actum in Laveriana, per mense augusto, indictione et regnum suprascriptum; feliciter. Signum + manus Baronte viri devoti, qui pro mercide patris vel barbanis suis seo et sua anima et de germano suo Auderat offerse. Signum + manus Auderat consentiente fratris suis.

MDL IV/1, n. 38 reg. MDL V/2, n. 17; CDL I, n. 51, pp. 171-172; ChLA, XXX, 908.

Nota dorsale (sec. XII): Offersio vinee in Sancta Maria de Lavaiana. Manca della sottoscrizione notarile. Per l'identificazione di Laveriana: Morelli 2000: 45-47.