Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *B.61
source date: [736 March] [Luni (La Spezia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris nostri Iesu Christi. Regnantes domno nostro Liutprand viro excellentissimo rege, anno regni eius vicensimo quarto, et precellentissimo nepote eius domno nostro Hilprand rege, anno primo, mense martio, indictione quarta. Constat me Lupo virum honestum vinditorem filio quondam Audoald abitature castello Uffi, ideo hac die vindedissit et vindedit, tradedissit et tradedit vobis domno Walpert gloriosissimo duci per misso vestro Fusio, id est: casa ubi manere videor, servis, ancillas, vineis, campis, silvis, cultum adque incultum, mobile vel inmobile; omnia et ex omnibus de quantum ad manum mea habere visus sunt, integrum vobis tradedit et suscepit ad vos domno Walpert gloriosissimo duci per misso vestro Fusio pretium placitum et definitum auri soledos vigenti tantum; quatinus de meo exivet dominio, et in vestra cui supra tradedimus esse potestatem possedendum, quod ab udierna die abeas, teneas adque possedeas, et ad tuos posterus derelinquendum liveram habeas potestatem. Et, quod non credo, si ego Lupo vir honestus vinditor seu heridibus meis aut qualivet soposita persona vobis ipsa vinditionem subtragere voluerit et vobis eam menime defensare non potuerimus seu heridibus meis, conponat vobis vel ad heridibus vestris dubla conditionem, meliorata rem; et cartula vinditionis meae in sua permaneat firmitatem. Quem viro cartulam vinditionis meae Deodaci notarium scrivendam rogavi, et subter manum mea propria signum sanctae crucis fecit, et testis ut subscriverent vel signa faceret conrogavi. Actum in Lunensem civitatem, in mense suprascripto, per indictione suprascripta quarta. Signum + manus Lopono viri honesti vinditoris, qui cartulam fieri rogavit. Signum + manus Theutpert viri magnifici filio quondam Perdirichis de Luca testis. + Istefanacis vir clarissimus civis Lunensi rogatus ha Lupone viro honesto vindeture, sicut superius legitur, testis suscripsi, et eum signum facientem vidi, vel ipso pretio in presenti dare vidi auri soledus viginti. + Barsucis vir clarissimus civis Lunensis rogitus a Lupone viro honesto vinditure, sicut superius legitor, testis suscripsi, et eum segnum facientem vel ipso pretium auri soledus .xx. in presenti dare vidi. + Ego qui supra Deodaci notarius scriptor huius chartule vinditionis, quam pos tradita conplevi et dedi.

MDL V/2, n. 18; CDL I, n. 56, pp. 181-183; ChLA, XXX, 909

Nota dorsale (sec. VIII): Cartula vinditionis facta domno Walpert duce a Lupo de Castello Uffi. Nota dorsale (sec. IX): In nomine eterni […]. Nota dorsale (sec. VIII): + hec est cartula vinditionis de Lupone de castello Uffi +. Nota dorsale (sec. XII-XIII): Carta venditionis de p[…] et castello. Vendita al duca, apparentemente solo a titolo privato.