Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +L.20
source date: [[736 or 741] May] [Sovana (Sorano; Grosseto)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei salvatoris nostri Iesu Christi. Regnante domini nostri Liutprand et Hilprand viri excellentissimi rigis gentis Langobardorum, anno regni eorum XXIIII et secundo, per indictione nona; feliciter. Et ideo Deo auctore constat me Anuald virum devotum donasset et donavemus, concessisse et concessemus tivi Anecardo viro venerabili presbitero germano meo homnem res mea quidquid ad manus mea abire visus fuit, quarta portionem quem mihi da fratris meis contigit; homnia et in homnilbus tibi Anecardo presbitero germano meo concessus sum can sis mancipiis, tam in civitate quam extra civitate, vineis, pratis, pascui, silvis, salectis, pumiferis, fructiferis, diversis territuriis, movile vel inmovile sesseque moventebus; homnia et in omnebus tivi qui supra Anecardo presbitero concidemus possedendum; et neque a me suprascripto Anuald neque ad qualivet homine numquam ullo tempore aveatis generata molestia de suprascripta dona nostra; et suscepi ego Anuald ad te suprascripto Anecardo presbitero germano meo launchild tam in auro quam et in panno valientem insimul soledos viginti, ut ipsa donationem nostra firma et stavilita permaneat; et quidquid de ea facere volieris, in tua sit potestate, et ad nullo hominem abeatis generata molestia; set homni in tempore, sicut superius legito, stavilitum permaneat. Quam viro cartula donationis ad nus facta Ciacio notarium scrivere rogavimus. Actum in Suana, mense magio, indictione et regnum suprascriptum; feliciter. Signum + manus Anuald viri devoti donatori hanc cartulam fieri rogavi. Signum + manus Ansuald viri devoti exercitalis testis. Signum + manus Aufrid viri devoti gasindi testis. Signum + manus Gaidilapo viri devoti exercitali testis. Ego Ciacio vir clarissimus notarius scriptor huius cartule pos testium rovoriationem conplevi et dedi.

MDL V/2, n. 19; CDL I, n. 58; ChLA, XXX, 910.

Nota dorsale (sec. VIII): Signum + manus […] testis. Causerado, Cuusperta […] Signum + manus Varnecaus […] Signum + […] testis. + Signum manus […] clericus. Nota dorsale (sec. XI-XII): Donatio facta Anacardo presbitero a fratre eius […] Suana. Nota dorsale (sec. VIII-IX): Donatio Anacardi presbiteri.