Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *I.75
source date: [737 April] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In Dei nomine. Regnante domno nostro Liutprand viro excellentissimo rege, anno filicissimo regni eius vicesimo quinto, et domno nostro Elprand excellentissimo rege, anno secondo, mense aprile, indictione quinta; feliciter. Dolcissimis nobis semper et in bonis omnibus nominando te Sichiperte, Causule et Sichifridi viri devoti germani filii quondam Rothari optivi filiis meis; Filimari vir devotus filio quondam [ ... ]aturi. Provita legum bene sanxit antiquitas forensis contemplationem iustum arbitrium in quibus placitum fueret digno moderamine suscepiat parvulum, ut ille qui non habet defensoris; necessarium est mihi Filimari inquirere illas personas te Sichiperte, Causule, Sichifridi viri devoti, qui mea Filimari vel de rebus meis necessitate enutrire seo defensare debeas. Et ideo ego Filimari vir devotus contuli in vos qui supra Sichiperte et Causule, Sichifridi omnes parvulitate rebus meis quem habere visus sum in loco qui vocitur in Cerqueto, parte livera mea, tam casa, terra, vinea, selba, cultum et incoltum; omnia et in omnibus parte mea ad me pertenente; sic tamen addedet animus meus Filimari, dum hec advivere meruero ego aut filiis meis, vos qui supra Sichiperte, Causule et Sichifridi, ut vos semper de nos mercedem habere debeatis, sicut usque actenus tempus semper habuestis, ita ut hab hodierna die habeatis, teneatis et possedeatis tam vos qui supra seo filiis heredis vestris; et numquam ego Filimari aut nullo erede meo vos de ipsas res in alico molestare debeas, set cunctis diebus vos qui supra quieti sine omnem intentionem valeatis possedere. Quam viro confirmationis pagina Aut[…] notario scribendam rogavi. Actum Luca, regnum et indictione suprascripta; feliciter. Signum + manus Filimari viri devoti, qui hanc adfiliationis chartula scribendam rogavi. Signum + manus Lucifridi viri devoti testis. Signum + manus Gudiperti filio quondam Pitti testis. Signum + manus Teudualdi magistri testis. Signum + manus Pettuli vir devoti testis.

MDL, V/2, n. 21; CDL, I, n. 62; ChLA, XXX, 912.

Nota dorsale (sec. XII-XIII): Iudicatum de casis et terris infra plebem de Casabasciana.