Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *F.7
source date: [738 February] [Lucca] [VIII - IX]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Exemplar. In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Regnante piissimi domno nostro Liutprand et Hilprand vir excellentissimis regibus, anni regni eorum vigensimo sexto et tertio, per indictione sexta, mense februario; feliciter. Constat me Aurepert clerico filio quondam Auti hac die vindedisse et vindedi, tradedisse et tradedi tibi Iordanni viro venerabili presbitero casa mea quem havire videor hic infra civitatem, cum fundamento, orto, seo puteo; et posita est prope Sancto Georgio: uno latere tenet in sepe Raduald notarii et caput tene in fondamento Barucioni Belongoni, et alio latere tene in orto Mamariani; ut dixi, casa cum fundamento, curte, orte vel puteo, omnia quem inivi havire visus sum in integro; unde mihi nihil reservavi potestatem. Et suscepi ad te pretium placitum et in finito capitulo adque in presentia solutus vigenti quinque soledus in auro; seo petiola mea de terra mea quem havire visus sum in Flexo, qui fuet de servo meo Agnichis; ipsa petiola, quem modom esse seminata habeo, in integro, ita ut de meo qui supra Auripert exivet dominio; his ipse suprascripta casa cum fundamento, curte, orto vel puteo et in tua iam dicto Iordanni vel filius tuus heredem transfundo esse potestatem possedendum, ut hab utierna die habeas, teneas adque possedeas, tuoque dominio vindicis hac defendas. Et si forsitans qualive tempore ego aut heredis meus te vel tuos heredem inquietare molestare aut per quolivet ingenio subtrahere voluero, et a qualivet hominem defensare menime potuero, promitto me iam nominato Aurepert clerico vel meus heredis tibi Iordanni presbitero vel ad filios tuos heredem esse conponituro ipsa res, unde agitur, meliorata, in dupla condicionem. Quam viro vinditionis cartulam Alipert notario scribere rogavi. Actum Luca, die et regnum et indictione suprascripta; feliciter. Signum + manus Aurepert clerico vinditori et conservaturi. Signum + manus Cari filio quondam Maurelli viri devoti testis. Signum + manus Causua[… …]sari viri devoti testis. Signum + manus Alapert filius quondam Sicuald viri devoti testis. Signum + manus Faolfu viri devoti testis. Ego Alipert notarius huius cartule vinditionis post tradita et rovorata conplevi et dedi. + Ego Richiprandum clericus in quantum cognuscere potui, hec cartula fideliter exemplavi.

MDL V/2, n. 23; CDL, I, n. 65, pp. 204-206; ChLA, XXX, 913.

Nota dorsale (sec. XII): Venditio unius case et horti in Luca.