Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +H.94
source date: [738 October] [Lucca] [VIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei et salvatori nostri Iesu Christi. Regnante domnos nostros Liutprand et Helprand regibus, anno regni eorum Deo propitio .XXVII. et quarto, mense octubrio, per indictione septima; feliciter. Anstrualda religiosa Dei ancilla una cum licentia et auturitatem filii sui Gumprandi tibi ecclesia Dei adque Beati Sancti Georgi Dei martheris, sita in loco Noctuno, perpetuam salutem dixit. Dum enim velsi indigna Anstruald Deo copolata post decesso domni Barutte iocali meo deuotas desiderans domino Iesu Christo vel eiusque liminibus prumtisque animo deservire, iuvantesque eius clementia, una cum ipso suprascripto filio meo, ut virtus admiset, in proprio territurio nostro eclesia in honore Domini adque beati sancti Georgi Dei martheris eius per manum artificium non longe prope Noctuno ad fondamenta construximus, in qua omni spe vite et salutem anime nostre posuemus Deo serbiendum. Idcirca ego que supra Anstrualda Deo copolata una cum autoritatem Gumprand filio meo odie in Dei nomine per hanc dotis titulo offero Deo et beatissimo sancti Georgi vel ad tuus monasterio, id est: casa Marichis cum omnia adiacentia sua, simol cum territoriis, vineis, olivetis, silvis, virgariis, cultis et incultis, omnia et in omnibus, mobilia vel inmobilia seo semoventibus; omnia quidquid ad ipsa suprascripta casa Marechis modo pertenet, tibi beatissime sancte Georgi transfundo in integro ad possedendum, quia mihi ipse suprascripta casa data est morgangab per domno bone memorie Barutta iocale meo, ita ut ab hodierna dies possedeas ipsa Dei vertutem vel eius monasterio a nobis edito in perpetuum profuturum munusculi causa; et quem nos in vita nostra sacerdotem elegerimus, vel constituerimus, ipse sit in eodem loco cunfermatus, ut pro nobis Dominum exorare debeat; et luminaria sanctorum Dei facias, et messarum precibus nos Domino cummendare deveas; contra quam dotaliis seo monusculi nostre pagina numquam nos heredis successoris nostris aversus ipsa sancta Dei eclesia vel eius monasterio aliquando spondimus esset venturus, set in omnibus, qualiter superius legitor, post actis et futuris temporibus inivi firmum et stabilitum permaneat; et quod a nobis supra offerta sunt, ita ut nullo hominem nulloque tempore disrumpi possant, set magis roboretor in suo vigore et in sua potestatem ipsa eclesia vel eius monasterio sine omne inpedimento inimici, iuvantem dominum Iesum Christum. Quam vero pagina dothalii et Gaudentius quamvis indigno presbitero scrivere rogavimus, et subter signa sancte croci fecimus, sub stipulatione sponsione sollemnique interposita. Actum Luca. Signum + manus Anstrualde religiose Deo copolate offeretricis et auctricis. Signum + manus Gumprandi viri devoti fìlio eius consentientes. Signum + manus Ursi avinio testis. Signum + manus Framuald viri devoti filio quondam Maurelli testis. Signum + manus Waldifred viri venerabilis diacono testis. Signum + manus Gairimund vir devoti cognato eius testis. Signum + manus Aiuald viri devoti titili testis. Ego Osprandus diaconus quantum in autenticum inveni, nec plus addedi, nec menime scribsi.

MDL IV/1, n. 40; reg. MDL V/2, n. 22; CDL I, n. 67, , pp. 208-211; ChLA, XXX, 914.

Nota dorsale (sec. VIII-IX): Cartulam offersionis Sancti Georgi de Noctuno. Nota dorsale (sec. XII): Exemplar dotis ecclesie Sancti Georgi prope Noctunum edificate in plebe Sancte Marie ad Montem.