Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *C.58 (primo documento)
source date: [739 April 20] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Iustu aurifice de porta Sancti Gervasii vende a Urse abbatisse eclesie Sancte Marie vinea mea quem havire visu sum in loco qui vocitator Casisi, unu caput tenet in vi[ne]a Teuderadi, et aliut caput tenet in vinea Ansprandi, et de uno latere est de vinea Autelm, et de alio latere est de vinea Faffuli, qui est de sup casa Raduald, qui mihi ex comparationem obvenit de Ildulu, parte mea quantum in ipso loco havire visu sum; prezzo: auris soledos numero sex boni Lucani stellati expendivilis; pena in duplum. Scrive: Petrus quamvis indignus presbiter. (…) Actum Luca. Sottoscrivono: + Iustoni aurifici vindituri; + Sindoin viri devoti de porta Sancti Vincentii; + Walderamu filio quondam Wattuli; + Autpert clirico filio quondam Rotchis.

MDL V/2, n. 24; CDL I, n. 69; ChLA, XXXI, 916a.

Persone: Liutprando re; Ilprando re; Iustu / Iustoni aurifice de porta Sancti Gervasii; Urse [Orsa] abbatisse eclesie Sancte Marie; Teuderadi; Ansprandi; Autelm; Faffuli; Raduald; Ildulu; Petrus pbr; Sindoin v. dev. de porta Sancti Vincenti; Vualderam (f. Vuattuli); Vuattuli (p. Vualderam); Autpert cler (f. Rotchis); Rotchis (p. Autpert). Luoghi: porta Sancti Gervasii - porta sancti Vincenti Luca [Lucca]; Casisi [c/o Camaiore]. Chiese: de porta Sancti Gervasii [S. Gervasio di Lucca]; eclesie Sancte Marie [mon. S. Maria (di Lucca)]; porta sancti Vincenti [S. Vincenzo di Lucca]. Cariche: . Note: cit. prec. compravendita. Indice: orefice - monastero - compravendita - denaro contante - porte cittadine - mestiere (aurifex) - Nota dorsale (sec. XII ex.): Offersio ecclesie beate Marie in Sassi.