Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *F.51
source date: [740 December] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Filicaus vir venerabilis presbiter si indirizza alla ecclesie beatissimi Sancti Quirici, sita in fundo Arno ubi vocabulum est vico Pontoni prope fluvio Arme. Filicaus, a paucis diebus conparationem feci de aliquantula terrola prope ipsa sancta dei ecclesia beatissimi Sancti Quirici, qui posita est (…) prope fluvio Arme in locum qui vocator Pontoni, et ibi edeficavi cellula, ubi nunc havitare videor. Ora dona alla chiesa di S. Quirico ipsa suprascripta terra cum casa, vinea, olivetis, silvis (…), riservandosene l’usufrutto vitalizio; e riservandosi di scegliere la persona che vivrà dopo di lui nella cellula, gestendone i beni. Et iterum meum complaceret animum de Tanuara ancella dei, qui mecum est, si super me vixeret, liceat ei sina aliqua taxxationem in ipsa cella vivere et ad ipsa sancta Dei vertutem serviendum. Scrive: Achipert notarium. Actum Luca. Sottoscrizioni: Filicausu presviter (ss); + Cunicaus germano ipsius; + Filipert germano ipsius; + Chispert filio quondam Ghiselm testis; + Sintifrid de Sclito testis; Teusprand filio Alisei testis;

MDL V/2, n. 29; CDL I, n. 77, pp. 227-229; ChLA, XXXI, 920.

Persone: Liutprando re; Ilprando re; Filicaus pbr (fr. Cunicaus, Filipert); Tanuara ancella dei; Achipert not.; Cunicaus (fr. Filicaus pbr, Filipert); Filipert (fr. Filicaus pbr, Cunicaus); Chispert (f. Ghiselm); Ghiselm (p. Chispert); Sintifrid de Sclito; Teusprand (f. Alisei); Aliseus (p. Teusprand). Luoghi: fundo Arno; vico Pontoni; Arme [fl. Arme]; Luca [Lucca]; Sclito [Escheto]. Chiese: ecclesie beatissimi Sancti Quirici, sita in fundo Arno ubi vocabulum est vico Pontoni prope fluvio Arme [S. Quirico]. Cariche: . Note: . Indice: fondazione / dotazione - monastero - cella - vico - cit. compravendita. Nota dorsale (sec VIII): + carte de eclesia Sancti Quirici de Riusiana. Nota dorsale (sec XII in.): Cartule de ecclesia Sancti Quirici in Pontoni prope Riusciana.