Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *A.70
source date: [742 ottobre] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Mauro transpadanus, havitator in civitatem Pistoriense, genero Filicissimi de Piscia vende a CrispinusCrispinuli negudianti parte mea de terra et vineam quem avire visum sum in Piscia, parte qui mihi etvinet per donationem da Sturnulo, qui est posita ad latum de terra tua ipsius Crispine, et vineas est posita similiter ad latum de vineas tua ipsius ad Sorbulo; quod est parte mea de prato, hoc est quarta parte in integro, similiter et de vinea, qui mihi cuntiget, quarta parte de integra sorte mea (…); et uno serbo nomine Dulculo. Prezzo: auri soledos bonos expendivile nomero trigenta et quinque tantum. Pena in duplum. Scrive: Teutpert vir devotum (…). Actum Luca. Sottoscrizioni: + Mauri viri honesti vendituri; + Petti viri devoti filio Authelmi testis; + Tachipert viri devoti germano Amalongo testis; + Bonichis viri devoti caldorario de porta Sancto Donati testis; Scrive: Teutpert. Segue: + Ego Altipert vir devotus in anc cartula suscripsi.

MDL V/2, n. 31; CDL, I, n. 80, pp. 233-235; ChLA, XXXI, 921.

Nota dorsale (sec. XII ex.): Cartula venditionis cuiusdam vinee in […] Piscionore; altra mano: vinditionis.