Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *L.29
source date: [746 September 1] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Auselmi vir devotus promette a domno viro beatissimo Walprand episcopus, ut in casa tua in loco Vuamo, uvi quondam bone memorie genitor meus avitare visus fuet et ividem natus est, ut in ipsa casa usque in diebus vite mee ividem resedire diveam, et consuetudo ipseius case, quas parentis nostris ficerunt per singulus annus, perexolvere diveam, tam ego quam et filius meus; et ipsa susprascripta casa et res bene lavorare et guvernare sicot rectum fueret. Et si ego qui supra Auselmi vel meus eredes ipsa suprascripta casa et res eius bene non guernaremus et angaria, quas usum abuit ipsa casa, minime perexolverimus, cunponamus tivi domno Walprando episcopus vel ad tuos erides auri soledos nomero sexagenta, et exeat nanis et vacuus foras. (…) Actum in domo sancte eclesie. Sottoscrizioni: + Auselmi viri devoti repromissori; + Iuvacini clerici testis; + Luci viri venerabilis presbiteri de Colonnola testis; +Mauriperti viri venerabilis presbiteri testis; + Aunipert de Guamo testis; + Alamundi clerici testis; Scrive: Perteradu clericus (…) ex dectato Gaudentio presbitero maigistro meo. + Ego Gaudentius presbiterus propria manus mea suscribsi et confirmavi.

MDL V/2, n. 33; CDL I, n. 85, pp. 250-252; ChLA, XXXI, 923.

Nota dorsale (sec VIII): Auselmi de Vuano. Nota dorsale (sec XII ex): + unius case in Vuamo.