Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *F.73
source date: [746 October] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Luceri vir venerabilis presbitero promette a domno viro beatissimo Walprand episcopus pro eo cot me unam cum filiis eclesie in eclesia Sancti Petri in loco Mosciano presbiterum hordinasti et in omnem ris eclesie cunfirmasti cum cunsenso Ratperti et Barbula centinariis vel de tota plevem congrecata me in ipsa sancta Dei eclesia cunfermasti di ben servire casto et iusto ordinem la suddetta chiesa e di ben amministrarla nec aliquid de rebus eclesie menuantes, aut in malis partibus nofracantes aut deportantes in proprio monasterio meo aut in qualive loco peculiarina facientes, nisi tantum cause benedictionis per amicos aut parentes meos aut cui voluero de fructum oblationum, absque fraude. Se non rispettasse questi impegni aut si de ipsa eclesia foris exiero et in alia introiero per colive desoasionem et provata causa fuerit per duo vel tres homines Deum timentes pagherà a Walprando una pena auri soledos boni Lucani nomero centum. Chiedono di stendere il documento a: Gaudentius presbiter una cum Perteradu clerico discipulu eius che perciò scrive ex decetato suprascripto Gaudentio magistro meo (…) Perterad. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: Luceri presbitero (ss); + Buciuli viri venerabilis presbitero testis; + Guntelmi clirico testis; + Aunipert viri venerabilis presbitero de Rocta testis; + Seipert clerici filio quondam Seifridi testis; + Lucifridi clerici testis. + Ego Gaudentius presbiterus propria manu mea suscripsi et confirmavi.

MDL V/2, n. 34; CDL I, n. 86, pp. 252-254; ChLA, XXXI, 924.

Persone: Ratchis re; Luceri v. ven. pbr; v. beat. Vualprand ep. [di Lucca]; Ratperti centenario; Barbula centenario; Perterad cler; Gaudentio pbr; Buciuli v. ven. pbr; Guntelmi cler; Aunipert v. ven. pbr de Rocta; Seipert cler (f. Seifridi); Seifridi (p. Seipert); Lucifridi cler. Luoghi: loco Mosciano [Mosciano]; Luca [Lucca]; Rocta [Rotta]. Chiese: eclesia Sancti Petri in loco Mosciano [S. Pietro a Mosciano]. Cariche: Ratperti et Barbula centenariis. Note: plebe (come insieme dei fedeli). Indice: fam. Walprando - promissio - centenari - comunità - ordinazione - pieve. Nota dorsale (sec VIII): Cartula promissionis de Luceri presbitero de Musciano. Nota dorsale (sec XII ex): + de plebe Masciano. Nota dorsale (sec XIII): Sancti Petri de Mosciano. Rotta di Quarto (presso Lucca)