Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +P. 36
source date: [746 December] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Albulo filio quondam Toudioni, havitator in vico Civiliano ad Piscia Minore, vir honestus, vende a Crespine vir devotus clausura mea in ipso loco Viliano, ubi super casa posita habuit, cum fondamento vel vinia seo et arboribus, qui de omne parte cum sepe cercumdata est; (…) cui de uno latum decorre via publica, simol et de capo alia via publica ei decurre, uno latum tene in vinia Fraolmi, alio capu in terra Freduli et Alipert filio quondam Teuduald; prezzo: auri solidis bonis Lucanis expendevilis nomero quindeci. Pena in duplum. Actum Luca. Sottoscrizioni: + Albuli viri honesti venditoris; +Ansipert clerico filio Rinconi viri devoti testis; + Guntiperti filio quondam Guntifridi viri devoti testis; + Radipert viri devoti testis. Scrive: Tetfrid notario.

MDL V/2, n. 36; CDL I, n. 88, pp. 256-258; ChLA, XXXI, 926.

Nota dorsale (sec. XII ex): Carta venditionis in Pissia de terra que est modo Sancti Martini de Lunata. Nota dorsale (sec. XII ex) (altra mano): In Piscia de terra et casa in Liviano.