Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +N.2
source date: [747 March] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Teutpert filio quondam Auti de Placule quia cum pretio meo emtus sum ecclesia beati Petri in loco qui dicitur Castellione da Donni filio quondam Guduin, portionem eius in integrum (…) quantum ei de fratre eius quondam Aurinand in portionem contiget, hoc est ex integra medietas cum cultum et incultum, cum movile vel inmovile (…) sicut dotis eius continet; ora vende questa metà tibi Anucardi viro venerabili presbitero (…), dandogli sicut cartula illa legitur de venditionis quem mihi exinde Donnis fecet, quem tibi pro monimen dedi. Prezzo: auri soledos nomero quindecim pro ipsa ecclesia. Pena in duplum. Actum Luca. Sottoscrizioni: Teutpert autor (ss); + Autpert filio quondam Aunipert testis; + Rachipert filio quondam Ratichis de Flexo testis; + Auruli testis; Altipert vir devotus (ss); Fetro (ss); Scrive: Chiserat.

MDL V/2, n. 37; CDL I, n. 89, pp. 258-260; ChLA, XXXI, 927.

Nota dorsale (sec. XII ex) (altra mano): Farneta pro ecclesia Sancti Petri. Nota dorsale (sec. XII ex): Emptio Anacardi presbiteri de medietate ecclesie Sancti Petri in Farnita.