Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *O. 36
source date: [747 April 24] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Achipert vir devotus filio quondam Sicuald dona pro anima alla ecclesie beatissimi Sancti Georgii sita in civitate Lucense, ubi Iordanni presbiter preesse videtur (…) casa una ubi vocabulum est Miliano, qui regitor per servo meo nomine Maurulo, qui mihi in sorte obvinet de germani mei, cum omnia ad ipsa casa pertenente in integrum; serbus vel ancellas in mea reserbo potestate pro anima mea livertandum; nam suprascripta casa cum terra, vinea, silbis, cultum vel incultum, omnia et in omnebus; seo et parte mea de sundro illo qui nobis obvinet de Tachipert, quem commune habemus cum Causari in ipso suprascripto loco. Dona inoltre et aliquantola terrola ubi vocabulum est Cisiana, giuntagli da bone memorie Sichemi et Chiculo germanis per la sua metà. Pena, per i suoi eredi che cercassero di sottrarre i beni alla chiesa, auri soledus nomero quinienti. Si riserva l’usufrutto vitalizio dei beni. Se Achipert dovesse avere figli potrà annullare la donazione e lasciar loro i beni in eredità. Fa beneficiaria dei beni la moglie Waltruda, se gli sopravvivesse e lectum meum custodieret et fidis maritalis observaveret (…). Dona inoltre alla chiesa di S. Giorgio portionem meam de sala ad Cicina, vel portionem meam de casas quantum mihi in sorte contiget da fratres meos, cum sorte mea de olibetas, et parte mea de campo et monte in Latronario, et parte mea de cahagio sub monte cum vinea; quantum in eodem loco mihi da germanos meos contiget, tam de sundro quam et de casas tributarias vel terra, ubi Sichipertulo casa sua posita habet, de cahagio illo meo in integrum. Scrive: Lamipert. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: Achipert vir devotus (ss); + Fermuso filio quondam Ghisi viri devoti testis; + Suatchis filio Alathei viri devoti testis; + Ildipert filio quondam Perteradi testis.

MDL V/2, n. 38; CDL I, n. 90, pp. 260-263; ChLA, XXXI, 928.

Nota dorsale (sec. XII ex): Offersio in Miliano. Contra ChLA (Repetti, III, 209; VI, 147; Pieri 1898: 30) si identifica non con Migliano (Camaiore) ma con Miliana (San Miniato).