Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++I.64
source date: [747 July] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Aurimo viro honesto filio quondam Marichis cede a Petrus terra mea in loco ad Sancto Paulo in clausura ante casa Aiuli, qui est posita ad latum de terra Leopardi, alio latum est terra mea qui in meo reserbavi potestatem, quod est modiorum quattuor ad mensura. Si ipsa clausura non fueret conplita, ut tibi dare diveas in alio loco prope Sancto Paulo in canpora, cum ipsa fossata qui in ipsa terra est. Et recipi a te in viganeo parte tua de casa in loco Apulia cum fondamento, corte, orto, petras, cum omnis edificia ipsius case, ut dixi, parte mea puteo cum quidquid in ipso loco avire visus his, pumis, arboribus, quantum in ipso loco da germano tuo tibi in parte contigent in integro; excepto de terra vacua uno sistariorum terra et una iscala de uno lato, unde volueris. Pena in duplum. Actum Luca. Sottoscrizioni: + Aurimi viri honesti auturi; + Plittelmi viri devoti filio quondam Autelmi testis; + Carnucio viri devoti de Colonia testis; + Baracottuli viri devoti de Apulia testis. Scrive: Teutpert vir devotus .

MDL V/2, n. 39; CDL I, n. 91, pp. 263-265; ChLA, XXXI, 929.

Nota dorsale (sec. XII ex): Viganeum de terra prope Sanctum Paulum.