Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *K.88
source date: [748 March] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gallus vir venerabilis diaconus si indirizza alla eclesie Dei adque beatissimi Sancti Reguli loco in Vualdo. Offre a S. Regolo: idest una casa mea, quas havere videor in loco Germaniano, qui regitor per Cioddolo et Teudericulo massariis, riservandosene l’usufrutto vitalizio; dopo la morte la casa e i massari aliut redditum non facias nec angarias nec nulla scufias ad ipsa suprascripta Dei eclesia, nisi tantum per singulus annus quattuor modia granu, uno animale quale abuerit, pro camisia tremmisse uno, una libra cera, uno sistario mel et amplius nulla dationem aut scufia perexolvant. (…) et sacerdus qui ividem deservierit, pro meis delictos, facinoribus incensanter Dominum deprecare diveas et luminaria sanctorum Dei facias. Chiede di scrivere (in doppia copia) a Gaudentium indignus presbiterus. (…) Actum Luca, Sottoscrizioni: Gallus diaconus (ss); + Theopigntus arcidiaconus testis; + Milonia viri venerabilis presbitero testis; + Deusdede viri venerabilis presbitero magistro soli testis; + Alvari clerici testis; + Gunpulu clerici filio Munipert testis; Scrive: Gaudentius presbiterus

MDL V/2, n. 40; CDL I, n. 94, pp. 272-274; ChLA, XXXI, 930.

Nota dorsale (sec. VIII): carta de [Gemini]ano sancti Reculli. Nota dorsale (sec XIIex): Offersio in Sancto Regulo de casa et terra in Germaniano.